19-ти Меморијален Марш „Четири Алпинисти“ Солунска Глава

solunska-glava

Следи го настанот

Почитувани
По повод 19 годинини од несреќата во која животот го загубија нашите другари – алпинисти : Влатко Боцевски, Бранислав Ристовски, Огњан Филиповски и Предраг Толмачев, во периодот од 08-10.12.2017г. во организација на АК. „К2“ ќе се одржи традиционалното искачување на врвот Солунска Глава.
Ве повикуваме заедно да го одбележиме овој настан и да одадеме почит на нашите пријатели.

Програма на меморијалот:

Петок 08.12.2017г.

– Пристигнување и сместување во планинарскиот дом “Чеплес“ во попладневните и вечерните часови.
– За оние кои не знаат или не се сигурни како да пристигнат до пл.дом “Чеплес“ ќе биде обезбедена придружница. Оваа група ќе појде од Богомила (зборно место железничка станица и продавниците во Богомила) од 16:30 – 17:00 часот.
22:00 – Отворање на меморијалот.

Сабота 09.12.2017г.

08:00 – Старт на маршот. Посета на месноста “Горна Бабина Рупа“ и искачување на врвот “Солунска Глава“.
18:00 – Потсетување на нашите другари
21:00 – Планинарска вечер

Недела 10.12.2017г.
– Кратки прошетки
12:00 – Затворање на меморијалот
13:00 – Заминување

Напомена:
За искачувањето од пл.дом “Чеплес“ до врв “Солунска Глава“ задолжителна е зимска планинарска опрема (добри планинарски чевли, гамашни, топла облека, капа, ракавици и сл.).
Сместувањето во пл.дом Чеплес ќе биде по цена од 200 денари во стариот дел и 300 денари во новиот дел за една ноќ.

Информации на телефон: 075/303 988 Дарио

Со спортски поздрав:
АК “К2“

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки