5 најтагирани зимски дестинации – кое од овие места ќе ви остави најдобар впечаток, а кое го зазема првото место?

5 најфотогенични зимски дестинации – кое од овие места ќе ви остави најдобар впечаток а кое го зазема 1вото место?

Социјалните медиуми набрзо ќе не преплават со фотографии од снежни планини, снежни падини, израмнети скијачки патеки, треперливи светулки во снежен бајковит амбиент, греано вино како чади како и пејсажи од најпопуларни зимски – планински дестинации.Grindelwald, Switzerland

Grindelwald, Switzerland која е  по се изгледа најфотогеничната земја на светот…

Ова селце во близина на Wengen и Murren на падините на планината Eiger.

Хаштагот со Grindelwald е употребен преку 149.000 пати па ова место релативно непознато место е сепак вредно да се спомене.

Но кои се најпопуларните на инстаграм, според хаш таговите и каде се најатрактивните зимски амбиенти? Направивме колаж од 5те дестинации за совршено зимско селфи

5. Блед, Словенија

Хаштаг употребен преку 320.000 пати

Местото на езерото Блед близу aвстриската граница со барокна црква на сред езеро, градот Блед е на северот од Словенија и близу популарната скијачка и бордерска дестинација Крањска Гора и Крвавец, па го гледаме често и кај македонски блогери, истаграмџии.

bledsnow_1366x7684. Zermat – Швајцарија и врвот Matternhorn

Преку 419.000 хаштагови

Едноставно неизбежна и многу популарна фотографија.

Регионот познат како Matterhorn glacier paradise, е eвропскиот највисок и најголем летен ски регион.

zermatt_dorf3. Chamonix, Франција

Хаштаг употребен преку 634.000 пати

Овој популарен Француски Зимски центар кој е домаќин на еден од најпознатите и најголеми глечери (Море од мраз) со должина од 7км е еден од најпознатите глетки на инстаграм, заедно со врвот Mont Blanc кој го сликаат од платото познато како Aiguille du Midi.

15003310_chamonix

Chamonix2. Aspen, Колорадо – САД

Со четири скијачки планини има и тоа како избор за фотографии во Аспен.

Ова популарно Американско скијалиште е употребено преку 960,000 пати со хаштаг.

PanaSnowmass aspen

1. Bern, Швајцарија

Најфотографираната зимска дестинација на Инстаграм со преку 1.000.000 хаштагови е Берн Швајцарија која е најзастапена пак како земја во оваа категорија.

Инаку малото градче кое надолжно и попречно може да го прошетате за 20тина минути, нуди топол пријателски амбиент и една лежерна атмосфера со популарна шопинг улица.

Стариот средновековен град, подоцна покриен со Барок кој е заштитен од Унеско е главната атракција на овој Главен град на Швајцарија кој воопшто ја нема познатата гужва на еден главен град.

bern

 

 

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки