Amer Sport кои ги поседува Atomic и Salomon го купи и брендот Armada

29d9 ski shop

Деновиве финската групација Amer Sport  склучи зделка со американскиот ски бренд Armada познат по фрирајд скии и опрема.

Иако Amer Sport изминатата фискална година има пад на продажбата за 3% на 386 милиони долари, скандинавската група покажа дека е заинтересирана за скијањето. Вредноста на купопродажниот договор е 4 милиони долари, а како што изјавуваат од Armada ова ќе обезбеди финансиска стабилност и иднина на брендот кој до сега остваруваше годишна продажба од 10 милиони долари.

Armada наскоро ќе биде дел од зимската група на Amer Sport во кои спаѓаат големи брендови како Arc’teryx, Atomic, Suunto, Salomon итн.amer-sports-brand-store-629

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки