skimacedonia

„Фемина 8-3“ изложба во КИЦ

ilina arsova femina 8-3 korab

Следи го настанот Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето и во соработка со Културно информативниот центар КИЦ од Скопје, имаат чест да Ве поканат на изложбата „Фемина 8-3“ која ќе се отвори во среда 28.06.2017 во 20:00 часот во галерискиот простор на Културно информативниот центар КИЦ во Скопје. Третото издание на „Фемина 8-3“ дефинира ликовен пристап …

повеќе »

Јабланица – импресии од нов член на планинарската заедница

FB_IMG_149863660jablanica

Недела, 25.06.2017 година. Се разбудивме наутро во 06 часот во с.Дренок. Навидум мислевме дека сме на концерт на кој главни уметници беа птиците.. Прекрасно започнат ден! Нашата дестинација овој пат беше с.Горна Белица (Струшко), од каде започнуваше и нашата авантура искачување на Црв Камен (2.258м) на планината Јабланица. Јабланица е втора по големина планина во западната Шарска област]. По сртот …

повеќе »

Зошто чепнавте во интимата на Шар Планина???

FB_IMG_1498633038072 leshnica

Јован Божиновски e претседател на ПК Љуботен и дел од неформалната група на здруженија “Пријатели на Шара” чија цел е Шар Планина да стане национален парк. Покрај појавувањето во традиционалните медиуми, дополнително ја запраша јавноста и оние кои се директно одговорни за тоа што и се случува на планината деновиве. “Пред 22 години (1995) прв пат бев на Лешница. Пред …

повеќе »

Државно првенство во едрење

drzavno prvenstvo edenje ohrid

Државно првенство во едрење Според годишниот регатен календар во организација на Едриличарската федерација на Македонија – ЕФМ (facebook.com/macedoniansailing) и ЕК Снегар – Струга (facebook.com/SailingSnegarStruga) се одржа критериумско државно младинско едриличарско првенство во класите Оптимист, Ласер 4.7 и ревијално учество во кадет 470ка. Своите едриличарски способности, едриличарите од струшките и охридските клубови ги покажаа на регатното поле пред Градска Плажа во …

повеќе »

#ПочниСоВодно

18835984_vodno

Следи го настанот Ова не е иницијатива само за почетници, ова е иницијатива за да останеме здрави, и да си ја подигнеме формата! Овој четврток ќе имаме поинаков автерворк, ќе биде со бенд на врв на Водно. Музичари кои свират кавери на странски хитови, македонска музика (Тоше, Влатко Стефановски) млади музичари на кои допрва им доаѓа времето. `Dad е името на …

повеќе »

Запознавање со третиот најголем врв на Бистра – Ќурков Дол

IMG_20170619_235440_kjurkov dol bistra mavrovo

Дестинација ни беше повторно националниот парк Маврово, некако не може да се одлепиме од него колку и да мислиме на други планински точки низ Македонија. Колку само има да се истражува, да се види нешто ново, да се посети некој врв или ливада која освен стадата овци и кучињата ретко кој ги посетува, барем не така често како оние комерцијални …

повеќе »

МИСТЕРИИТЕ НА БЕЛАСИЦА II (МТБ НАСТАН)

misteriite na belasica mtb

Следи го настанот “Мистериите на Беласица” е настан кој по втор пат го организира велосипедски клуб АКТИВ од Струмица. Повелете на планинска велосипедска дводневна тура на прекрасната и “мистериозна” Беласица и уживајте во незаборавна викенд дружба. Стартот е од живописното струмичко село Смолари (360 м.н.в) кое се наоѓа во подножјето на планината Беласица), каде пријавувањето и регистрацијата на учесници започнува …

повеќе »

БЕГОВО ПОЛЕ OUTDOOR PARTY 2017-та

solunska-glava

Драги планинари и вљубеници во планинските убавини, ПСК Драчево Филип Чакаров по 5-ти пат ја организира забавата на најголема надморска височина во Македонија. Ќе ни биде задоволство што поголем број од вашите членови да земат учество во овој настан кој веќе деветта година традиционално се одржува. Добрата забава е загарантирана, а таа е зачинета со преубавите глетки на околината на …

повеќе »

Мала и Голема Враца од Брод

golema i mala vraca shar planina

Следи го настанот ТУРАТА Е ПРЕМЕСТЕНА ЗА ОВАА НЕДЕЛА 24-26 ЈУНИ Акцијата ќе биде организирана со шатори. Превоз – се групираме со сопствени возила. План : 16 јуни (петок) – попладне поаѓаме за Косово и стигнуваме до Брод – хотел Арџена – тука кампуваме 17 јуни (сабота) – го собираме кампот и се упатуваме кон Тија Вода и потоа до …

повеќе »

Шарски Води 2017 – Планиско Велосипедски Маратон

16722547_sharski vodi 2017

Следи го настанот ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација која е од рекреативен и натпреварувачки карактер. Маратонот како и секоја година традиционално се одржува последниот викенд од месец Јуни. Планинско – Велосипедска патека: ПОПОВА ШАПКА – МАВРОВО – ВРУТОК. Програма: Старт: Планинарски дом „Смрека“ на Попова …

повеќе »
Оди на лентата со алатки