skimacedonia

Македонска доминација во планинско трчање на Krali Marko trails

21765604_krali marko trails

Седмо издание на најголемата планинска трка во Македонија – Крали Марко Треилс Овој викенд повеќе од 450 натпреварувачи беа дел од уникатниот спортско-рекреативен настан во планинско трчање Крали Марко Треилс кој се одржува во регионот на Марковите Кули и прилепската околија. На ова издание организаторите понудија четири трки за возрасни и една детска трка на кои учествуваа околу 460 натпреварувачи …

повеќе »

Навивај и бодри ги оние кои се спремни да се соочат со силата на Крали Марко

Krali Marko Trails Trka za junaci

Овој викенд, почнувајќи од денес 22 до 24 септември, се одржува трката, “Крали Марко Треилс” – трката за јунаци, доколку немате план што да правите викендов, бидете дел од публиката која ќе ги бодри сите оние ултра натпреварувачи кои се спремни да се соочат со силата на Крали Марко. Стартот на трките е во Варош, Прилеп Ако сте љубители на …

повеќе »

Кулата на Титов Врв доби осветлување

14522934_kamena-kula-titov-vrv-planinarski-dom

Пред десетина дена беше повторно обновена кулата и поправени искрешените прозорци на Титов Врв. Планинарите од ПЕД Аргентус заедно со планинари и доброволци од други клубови на рака донесоа нова опрема и делови за санација на кулата. Меѓу опремата е и инсталација на соларен панел кој ќе обезбеди одредена количина на струја во објектот.  Сите оние кои директно и индиректно помагаат …

повеќе »

Freeride World Tour се шири на три континенти

freeride world tour

Во новата сезона за 2018 година, Freeride World Tour се проширува со натпреварување и ќе биде на три континенти. Во календарот иам две нови фрирајд станици, легендарни фрирајд дестинации како Hakuba во Јапонија и Kicking Horse, Британска Колумбија во Канада. Hakuba ќе биде и првата станица со која ќе стартува ова натпреварување во јануари 2018-та. Комплетниот календар NEW FOR 2018 – Hakuba, Japan – January …

повеќе »

Во несреќен случај при искачување на Матка загина Ивица Митровски

63604_ivica mitrovski

Во несреќен случај планинарот и алпинист Ивица Митровски загина утринава додека искачувал на познатата рута меѓу качувачите на карпи, Новогодишен гребен во кањонот Матка. Според изјавите од очевидици, вработени како обезбедувањето на хидроцентралата Матка бил забележан како паѓа од голема височина, додека се искачувал по карпите. Повредениот Ивица неколку часа подоцна почина на Ургентниот центар во Скопје – на Клиниката за …

повеќе »

Ново планинско засолниште под Солунска Глава

06-solunska-glava-vrv

Полската амбасада ќе помогне во реализација на проектот , поставување на планинско засолниште „Ванда“ на Солунска Глава. Македонската алпинистичка федерација (МАФ) и Амбасадата на Р. Полска, потпишаа партнерски договор во проектот за поставување на планинско засолниште на планината Јакупица, под карпестиот амфитеатар на Солунска Глава. Овој објект во голема мера ќе допринесе за безбедноста на странските и домашните вљубеници во …

повеќе »

Меморијален марш „Филип Чакаров – човекот планина“

1255524072_filip-cakarov

Следи го настанот На денот на навршување на една година од прерано згаснатиот живот на нашиот другар Филип Чакаров, ќе се одржи меморијален марш во негова чест. Ги покануваме сите кои го сакаа и почитуваа да му оддадат почит со тоа што ќе земат учество во маршот. Технички податоци: Маршот ќе содржи две рути: – Тешка: Се поаѓа од локалитетот …

повеќе »

Слаб интерес за ЗОИ 2018 во Пјонгчанг, па влезниците се делат на лотарија

pyeongchang2018 615x400

Зимските олимписки игри кои треба да се одржат од 9 до 25 февруари 2018 година во Пјонгчанг, се на праг да дожиеват комплетен неуспех во однос на посетеноста. Влезниците за олимписките натпревари се пуштени во продажба, но резултатите од продажбата се разочарувачки. Голем дел од влезниците веќе почнаа да се делат на лотарија. Малата популарност на зимските спортови во Ј. Кореја, …

повеќе »
Оди на лентата со алатки