skimacedonia

Викендов активни сите ски-лифтови на Маврово

18 aktivni site ski liftovi

Викендов на Маврово ќе работат сите ски лифтови во горниот дел на центарот, синиот, жолтиот, конекторите како и патеките на галички и белички лифт. Времето ќе биде сончево и мирно. Температурите ќе се движат од 6 до 10 ° C.

повеќе »

Планинарска акција Патишка река-Остри Врв – Убава

ostrivrv17377

23 февруари 2014 -Убава и Остри Врв Заедничка акција на ПСД Макпетрол и ПСД Кораб. Поаѓање од с. Патишка Река – искачување на врвот Убава (2352 m) од кај Горни Пепељак и Црн Камен и потоа враќање преку врвчињата на Остри Врв (2340 m и 2263 m). Нормално – доколку дозволат временските услови. Сите учесници да бидат во одлична физичка …

повеќе »

Дамјаноски на 81-то место на 15 км. класично нордијско трчање

14 Darko 81

На ЗОИ СОЧИ 2014 Дамјаноски  на 81-то место на 15 км. класично нордијско трчање На ЗОИ СОЧИ2014, во дисциплината класично нордиско трчање на 15 километри со  време од 48:34:90 минути Дарко Дамјаноски го освои 81-тото место. На Дарко Дамјаноски му останува уште една шанса за остварување на подобар пласман од досегашните и тој на последниот ден од ЗОИ СОЧИ 2014, …

повеќе »

Трка во ски центар Брезовица

15 brezovica trka

Овој викенд 15-17  2014 во ски центарот Брезовица ќе се одржи натпревар, трка  во скијање и сноуборд во неколку катергории организирана од Scardus. Ехо планинскиот фестивал ќе учествува во настанот со вечерни проекции на отворено со некои од постоечките филмови. извор:https://www.facebook.com/EhoDenoviNaPlaninskiFilmovi

повеќе »

Дамјановски не успеа да обезбеди пласман во следната рунда

Времето на Дамјановски беше за 40,21 секунда послабо од она на Ола Виген Хатештад од Норвешка, кој беше најбрз во овие квалификации. Македонскиот репрезентативец не успеа да обезбеди пласман во следната рунда, со оглед на фактот дека „виза“ за четвртфиналето осигураа само најдобрите 30 нордијци од денешните квалификации.

повеќе »

Планинарски протестен марш за спас на Водно

11 marsh na vodno

Втор протестен марш за спас на Водно. Да ја зачуваме нашата оаза на чист воздух од насилната урбанизација. Ве повикавме да ни се придружите заеднички да искажеме загриженост и несогласување со забрзаното уништување, прекумерната урбанизација, сечењето на шумата, изградбата на бројни објекти и сообраќајници на планината Водно. Сакаме да го спасиме Водно за себе, за сите нас и за следните …

повеќе »

Нов снег на Маврово

mavrnews1

Утринава на Маврово беа измерени  -6°C , времето е ведро, сончево, со слаб северо-источен ветар, се очекува да продолжи во текот на денот. Во рамките на туристичката населба вчера паднаа нови 15 см, а на терените до 25 см нов снег. Сите патеки се подготвени. Во делот на стазите под жичниците треба да се внимава, има појава на ледени плочи и помалку снег од …

повеќе »

12-ти Аматерски хуманитарен велеслалом – Маврово 2014

memorial

Во организација на Ски-центарот Заре Лазаревски – Маврово од 21 до 23 февруари 2014 година, ќе се одржи 12-тиот Аматерски хуманитарен велеслалом, Маврово 2014-та. Како што информираат од центарот, котизацијата за по една трочлена екипа, останува иста како и изминатите години, и изнесува 12.000,оо денари Во деновите што следат, повеќе детали за програмата на овој хуман настан. Скијачки центар Маврово …

повеќе »

Нов снег на Маврово

mavrovo_news1

Изминатата ноќ во Маврово паднаа дополнителни 5 см снег, а заради поволните временски услови и ладните ноќи работат и снежните топови, со цел да се оспособат за скијање и стазите под едноседот и двоседот.

повеќе »
Оди на лентата со алатки