skimacedonia

ФИС Сноуборд Купот – Попова Шапка 2014

23 Vans-Penken-Park

Сноуборд Клубот Полар во соработка со Скијачката Федерација на Македонија, Елем Турс и Ски Центарот Попова Шапка ве покануваат да присуствувате на ФИС Сноуборд Купот – Попова Шапка 2014. Настан е дел од календарот на Светската Скијачка Федерација – ФИС, a на натпреварoт веќе се најавени повеќе од 50 натпреварувачи во машка и женска конкуренција од повеќе држави: Македонија, Словенија, …

повеќе »

Нова шестосед жичница на Попова Шапка

23 nova sestosed

„АД ЕЛЕМ“ започнuува со серија инвестициони зафати во туристичкиот центар Попова Шапка вредни околу 30 милиони евра. „АД ЕЛЕМ“ како општествена одговорна компанија истовремено и како сопственик на овој туристички центар ја почнува најавената реализација на мастер планот за развој на Попова Шапка и во рамките на своите можности ќе даде свој придонес кон плановите на Владата на Република Македонија, …

повеќе »

Скијањето најдобро на Галички и Белички

22 skijanje najdobro na galicki belicki

Деновиве и покрај напорите на ски центарот Заре Лазаревски Маврово да обезбедат максимум квалитет, топлото време и јужниот ветар си го прават своето. Како и да е добри услови за скијање има на терените на Галички и Белички ски-лифт. Температурите на Бистра се движат до 10°C, а за викендот се очекува одредено заладување. Слики од денес 19.02.2014

повеќе »

Викендов 12-ти Аматерски хуманитарен велеслалом, Маврово 2014

21 humanitaren registracija

Во организација на Ски центарот Заре Лазаревски Маврово и Хотел Бистра Маврово следниот викенд од 21-ви до 23-ти февруари 2014 година ќе се оддржи 12-тиот Аматерски хуманитарен велеслалом, Маврово 2014-та. Со овој хуманитарен велеслалом како донацијата организаторот, Ски центарот Заре Лазаревски Маврово одлучи да го поддржи петгодишниот Максим Димовски кој боледува од ретко генетско заболување. Екипите кои учествуваат имаат пријавено …

повеќе »

Утре настап на Антонио Ристевски во Сочи

20 antonio ristevski nastap

Утре на 19ти и 22ри февруари, настапува нашиот најдобар македонски алпски скијач, Антонио Ристевски. Антонио утре ќе настапува со стартен број 82, во дисциплината велеслалом. Трката е закажана и стартува од 11 часот по локално време, а втората стартува од 14:30 часот.

повеќе »

Повторно скијање на Галичица

19 galicica freeride

Галичица, убавина која нуди бегство од комерцијалните зимски центри. Во организација на ЗшТочак и денес рекреација планина и скијање  на Галичица. И покрај топлото време, “Стара Галичица” располага со доволно снег за турно скијање и сноуборд каде што во повеќе наврати беа направени неколку freeride авантури. Група од 15-20 авантуристи со супер енергија и љубов кон планината денес потворно беа дел …

повеќе »

Викендов активни сите ски-лифтови на Маврово

18 aktivni site ski liftovi

Викендов на Маврово ќе работат сите ски лифтови во горниот дел на центарот, синиот, жолтиот, конекторите како и патеките на галички и белички лифт. Времето ќе биде сончево и мирно. Температурите ќе се движат од 6 до 10 ° C.

повеќе »
Оди на лентата со алатки