skimacedonia

Неколкуте поинтересни ски центри во Европа за Après провод “after party”

Verbier, Switzerland

За многумина, забавата после скијање и сноуборд испаѓа легендарен дел, ги привлекува “на по едно” пиво после бордање кое набрзо завршува со неколку испиени тренди јегери играјќи ентузијастички далеку повеќе одколку што сте очекувале смеејќи им се на скијачите кои прават смешни маневри и едвај се движат во нивните ски-чизми. Понекогаш после напорниот ден на планина и снег тоа изгледа невозможно …

повеќе »

Како климатските промени го менуваат животот на алпите

chamonix france-grenoble

Интересен документарец за долината во Шамони на Француските алпи каде промените на климата во изминатата декада имаат импакт врз севкупниот живот во алпскиот регион, вклучувајки го и туризмот како основна егзестинецијална гранка во овој регион.

повеќе »

Снежен амбиент утрово Попова Шапка и Маврово

192.168.213.125_01_20171120080529078_TIMING webcams

Утрово амбиент во Маврово и Попова Шапка. Низ ски регионите ќе провејува слаб снег во насока на разведрување и постабилно ведро време деновиве. Дневна температурата на 1000 м околу 0°C, студен север – северо западен ветар со умерен интензитет. Mavrovo ski centar Popova Sapka ski centar   веб камери на линкот подоле Webcams

повеќе »

После многу дожд на Шар Планина денес добар снег

received_19993580Popova Sapka - Bakardan - Titov Vrv

Деновиве интензивниот дожд само во високите зони над 2200 метри остави добар слој на снег. Сликите се од денес, Шар Планина. Снежната граница е над 2000м, а во горните делови има околу 50на см снег фото Дарко Вулович, 18.11.2017 год.

повеќе »

Ски центрите ги преувеличуваат должините на своите стази

Val-Thorens_pistemap_full

Германскиот картограф Christophe Schrahe вршел мерење на дожините на ски патеките низ повеќе ски центри низ Европа и САД. Резултатите од истражувањето покажале дека сите официјални бројки кои ги прикажуваат центрите се прилично неточни. Во некои случаи ски центрите тврделе дека имаат дупло повеќе километри ски-патеки наспроти реалноста на терен. Ова истражување испровоцирало големи реакции во ски индустријата и сигурно ќе …

повеќе »

Planika Jalovec – за оние кои ги крстосуваат балканските планини и алпски зони

planika-jalovec-zenkski

Ви ги претставуваме новите модели од добро познатиот бренд на нашиот пазар, планинарските чевли Planika, високогорски Planika Jalovec, машкиот и женскиот модел. На почетокот од годинава, женскиот модел беше на ексклузивен тест, а за новата сезона 2017/2018 почна да се продава во Македонија. Planika моделите Jalovec Man и Jalovec Lady, се наменети за класични планинарски еднодневни или повеќедневни тури, како и захтевни алпинистичко-планинарски …

повеќе »

Fischer новитети за 2017/2018

Fischer sportbike_IMG_1901-2

И оваа година како и претходните, австрискио производител на спортска опрема Fischer претстави бројни новини во производната програма за зимски спортови и движење низ снег. Тие новитети допринесуваат за подобри перформанси The curve скијата ја создадоа три легенди во алпското скијање Hans Knauss, Mike von Grüningen и Kristian Ghedina. Скијата го освои ISPO AWARD GOLD WINNER 2016/ 2017 Технологиите кои …

повеќе »

David Poisson почина по падот на тренинг во Канада

cpt128437286 fis ski

Францускиот скијач и освојувач на бронзен медал на светско првенство, David Poisson, почина по падот на тренингот во канадскиот центар, Накиска. Poisson ја претставуваше Франција на две зимски олимпијади, а беше седми во спуст во Ванкувер во 2010 година. Најголемиот успех го оствари на Светското првенство во Шладминг во 2013 година, кога го освои третото место. Во рамките на Светскиот куп имаше извозени 11 сезони.

повеќе »

Felix Neureuther и Petra Vlhova победници на слаломите во Леви

108156_G08_W01 fis ski

Felix Neureuther славеше на првиот слалом сезонава, кој во рамките на Свестскиот куп се возеше во финскиот центар Леви. Нојројтер трката ја заврши со време од 1:42,83 минути, пред Хенрик Кристоферсен, а трет беше Харгин од Шведска. Австрискиот скијач Марсел Хиршер, кој на патеката се врати по повредата на зглобот трката ја заврши како 17-ти. Rank Bib Name Tot. Time Diff. …

повеќе »
Оди на лентата со алатки