skimacedonia

Fischer новитети за 2017/2018

Fischer sportbike_IMG_1901-2

И оваа година како и претходните, австрискио производител на спортска опрема Fischer претстави бројни новини во производната програма за зимски спортови и движење низ снег. Тие новитети допринесуваат за подобри перформанси The curve скијата ја создадоа три легенди во алпското скијање Hans Knauss, Mike von Grüningen и Kristian Ghedina. Скијата го освои ISPO AWARD GOLD WINNER 2016/ 2017 Технологиите кои …

повеќе »

David Poisson почина по падот на тренинг во Канада

cpt128437286 fis ski

Францускиот скијач и освојувач на бронзен медал на светско првенство, David Poisson, почина по падот на тренингот во канадскиот центар, Накиска. Poisson ја претставуваше Франција на две зимски олимпијади, а беше седми во спуст во Ванкувер во 2010 година. Најголемиот успех го оствари на Светското првенство во Шладминг во 2013 година, кога го освои третото место. Во рамките на Светскиот куп имаше извозени 11 сезони.

повеќе »

Felix Neureuther и Petra Vlhova победници на слаломите во Леви

108156_G08_W01 fis ski

Felix Neureuther славеше на првиот слалом сезонава, кој во рамките на Свестскиот куп се возеше во финскиот центар Леви. Нојројтер трката ја заврши со време од 1:42,83 минути, пред Хенрик Кристоферсен, а трет беше Харгин од Шведска. Австрискиот скијач Марсел Хиршер, кој на патеката се врати по повредата на зглобот трката ја заврши како 17-ти. Rank Bib Name Tot. Time Diff. …

повеќе »

Битолчани возобновуваат даунхил патека

23215515_aj da vozime mtb pelister kopanki

На Пелистер битолските ентузијасти кои се занимаваат со планински велосипедизам, ја возобновуваат и средуваат патеката за даунхил на Копанки која одреден период наназад стоеше неупотреблива. Ентузијазмот под Пелистер само се надградува, па покрај активностите за возобновување планинарски патеки, домови, ски клубови, на листата на тековни активности се појави и средување на велосипедски патеки. “Повторно се враќа ентузијазмот и желбата да …

повеќе »

Lindsey Vonn “Вежбам со мажите за да видам колку вредам”

lindsay vonn_1010574070

Ви пренесуваме во целост превод на интервјуто кое деновиве го направи Lindsey Vonn со италијанскиот весник Газета Дело Спорто  08 Ноември 2017 – Милано Најтрофејната спортистка во Светскиот Куп објаснува: “Се уште се надевам да ги победам момците во натпревар, затоа се подготвувам со нив и ги тестирам нивните можности. На овој начин ги тестирам своите можности “. И ловот по …

повеќе »

Како не трансформира планинарењето

Hiking 10

Планинарењето не трансформира. Оваа изјава и теза може да им личи збунувачка на тие што редовно планинарат, но вие сте веќе трансформирани. Како поточно оваа едноставна и секојдневна активност не трансформира ? Стјуарт Филипс (Stuart Phillips), професор на McMaster Универзитетот во Онтарио, одделение за Кинезиологија вели дека планинарењето може да го трансформира човековото здравје. “Додека планинариме, го спремаме нашето тело …

повеќе »

Надминување на ефектите од висинска болест

pushpa-chandra-marathon

Благосостојба на планина и надминување на ефектите од висинска болест. Ветеранот во алпски ултра маратони, докторка Пушпа Чандра е искусна во аклиматизацијата на екстремни височини – главобоки, несоница, недостаток на здив, лошење, деориентација и отекување на екстремитети. Додека акутна болест од големи височини може да варира од умерена до непријатна па и во некои случаи фатална, симптомите може да влијаат на …

повеќе »

North of Nightfall поларна приказна за планински велосипедисти

Darren Berreloth performs while filming North of Nightfall on Axel Heiberg Island, Canada in July of 2017.

Скриени меѓу глечерите високо во арктичкиот круг , планински велосипедски патеки кои се премногу добри за да се игнорираат. Брутални температури, нестабилните временски услови и 9 зимските месеци ја прават областа тешка за човечкиот живот. Но секое лето, овој студен пејзаж цвета под бесконечно бел ден, откривајќи спектакуларен екосистем.  Група велосипедисти тргаат во експедиција кон врвот на светот за да …

повеќе »
Оди на лентата со алатки