skimacedonia

Битолчани возобновуваат даунхил патека

23215515_aj da vozime mtb pelister kopanki

На Пелистер битолските ентузијасти кои се занимаваат со планински велосипедизам, ја возобновуваат и средуваат патеката за даунхил на Копанки која одреден период наназад стоеше неупотреблива. Ентузијазмот под Пелистер само се надградува, па покрај активностите за возобновување планинарски патеки, домови, ски клубови, на листата на тековни активности се појави и средување на велосипедски патеки. “Повторно се враќа ентузијазмот и желбата да …

повеќе »

Lindsey Vonn “Вежбам со мажите за да видам колку вредам”

lindsay vonn_1010574070

Ви пренесуваме во целост превод на интервјуто кое деновиве го направи Lindsey Vonn со италијанскиот весник Газета Дело Спорто  08 Ноември 2017 – Милано Најтрофејната спортистка во Светскиот Куп објаснува: “Се уште се надевам да ги победам момците во натпревар, затоа се подготвувам со нив и ги тестирам нивните можности. На овој начин ги тестирам своите можности “. И ловот по …

повеќе »

Како не трансформира планинарењето

Hiking 10

Планинарењето не трансформира. Оваа изјава и теза може да им личи збунувачка на тие што редовно планинарат, но вие сте веќе трансформирани. Како поточно оваа едноставна и секојдневна активност не трансформира ? Стјуарт Филипс (Stuart Phillips), професор на McMaster Универзитетот во Онтарио, одделение за Кинезиологија вели дека планинарењето може да го трансформира човековото здравје. “Додека планинариме, го спремаме нашето тело …

повеќе »

Надминување на ефектите од висинска болест

pushpa-chandra-marathon

Благосостојба на планина и надминување на ефектите од висинска болест. Ветеранот во алпски ултра маратони, докторка Пушпа Чандра е искусна во аклиматизацијата на екстремни височини – главобоки, несоница, недостаток на здив, лошење, деориентација и отекување на екстремитети. Додека акутна болест од големи височини може да варира од умерена до непријатна па и во некои случаи фатална, симптомите може да влијаат на …

повеќе »

Февруарски во Tignes & Val d’ Isere

23472341_tignes valdisere

Следи го настанот Ски тури во сопствена режија на Нехар Травел, поаѓање директно од Скопје На само 5 км од француско-италијанската граница, се наоѓа еден од најатрактивните скијачки центри во Франција – Espace Killy, именуван по трократниот олимписки шампион Jean-Claude Killy. Центарот ги вклучува скијачките ресорти Val d’Isère и Tignes, а оваа година Ви е достапен преку нашиот февруарски ски …

повеќе »

North of Nightfall поларна приказна за планински велосипедисти

Darren Berreloth performs while filming North of Nightfall on Axel Heiberg Island, Canada in July of 2017.

Скриени меѓу глечерите високо во арктичкиот круг , планински велосипедски патеки кои се премногу добри за да се игнорираат. Брутални температури, нестабилните временски услови и 9 зимските месеци ја прават областа тешка за човечкиот живот. Но секое лето, овој студен пејзаж цвета под бесконечно бел ден, откривајќи спектакуларен екосистем.  Група велосипедисти тргаат во експедиција кон врвот на светот за да …

повеќе »

Се прават напори Ски центар Кожуф да не оди во стечај

Kozuf Januari 2016 (18)

Деновиве беше одложено судско рочиште во велешкиот суд околу поведената стечајна постапка против Ски центар “Кожуф”, со седиште во Кавадарци. Во меѓувреме ќе се видат можностите, дали има услови за реорганизација. Доверителите го прифатиле тоа. Информација e потврдена од стечајниот управник Богољуб Макревски. Поранешниот извршен директор Ангел Наков вели дека е добро што засега нема ликвидација за ски центарот и е …

повеќе »

Шар Планина – Canon freeride

canon freeride

Покрај илјадниците ски клипови, овој краток филм изработен по иницијатива на Милорад Саздовски, можеби е првиот краток македонски документарен филм за фрирајд скијањето овде на овие простори. Адреналинот, пејсажите, дивината, енергијата и возењата кои не се опишуваат се мотивите за овој краток филм снимен низ дивите предели на Шар Планина и живот поврзан со таа голема планина. Меѓу целата оваа …

повеќе »
Оди на лентата со алатки