skimacedonia

Hansdotter на местото на Shiffrin со злато во слалом

Frida Hansdotter

Швеѓанката Frida Hansdotter го зазеде првото место на подиумот за победа во Олимпискиот слалом денеска.   Редоследот на подиумот: прва 32-годишната Hansdotter со вкупно време од 1min 38.63sec, Швајцарката Wendy Holdener со сребро и заостанување од 0.05sec а трето место за Австријката Katharina Gallhuber (+0.32). Shiffrin, која се пожали на почетокот на трката со симптоми на вирус и на која …

повеќе »

Мавровски рулет на регионалниот пат Маврови Анови Дебар

karabula sv jovan bigorski mavrovo lavina debar

Втора лавина на регионалниот пат Маврови Анови – Дебар. Денес рано изутрина поради нова лавина во близина на Манастирот „Свети Јован Бигорски“, патниот правец Маврово- Дебар повторно беше затворен за сообраќај. По лавината која се урна вчера околу 18 часот, новата се случи денес во 5 часот изутринава. На патот во два наврати “паднаа од небо” неколку илјади кубни метри …

повеќе »

Телемарк rEVOлуција 2018 – Нижо Поле

Telemark Snow Events Macedonia Ilina Arsova TAKT (5)

  Телемарк rEVOлуција , по четврт пат во Македонија 17 – 18 февруари, ски центар Нижо Поле – Пелистер Испробајте ја и научете ја основата во скијањето, старата техника, пионерскиот скијачки стил овој викенд на терените во Нижо Поле, Пелистер. Тим лидер на телемарк револуцијата и главен организатор, Телемарк Македонија – ТАКТ – Илина Арсова.  

повеќе »

Што точно се случи на Кајмакчалан?

13022018095535_web_15590197_titov vrv kalina velevska

Во спомен на Калина и Александар Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија. Кога го посетивме Лутраки, веднаш по информациите за исчезнувањето на двајцата македонски планинари, Митре, сопственикот на ресторанот „Кај Митре“ задушувајќи се во солзи …

повеќе »

Федерацијата на планинарски спортови со објава за трагедијата на Кајмакчалан

20180211102732_IMG_popova sapka ceripasina shar mountain

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина Велевска и Александар Миновски, членови на Планинарскиот Клуб Трансверзалец од Скопје. Федерацијата со огромна тага и неверување ја прими информацијата за трагичната несреќа која се случи за време на планинарската тура организирана и …

повеќе »

Кога настапуваат Викторија Тодоровска и Антонио Ристевски

27912697_zimska olimpiada

  Викторија Тодоровска своето деби на Олимписките игри ќе го има на 15 февруари кога ќе настапи во дисциплината 10 км. слободен стил (7:30 часот по македонско време или 15:30 часот по корејско време). Ставре Јада покрај денешната трка на која заврши како последен во спринтот класичен стил, ќе ја има својата втора трка на 16 февруари во дисциплината 15 …

повеќе »

Зголемена опасност од лавини!

20180211104718_IMG_popova sapka ceripasina shar mountain

Обилниот снег од викендов, како и тековните интензивни снежни врнежи, севкупно донесоа над 60 см нов снег и ја зголемија опасноста од лавини до 4то и 5то ниво. Препорака: Заради слаба видливост и големи снежни наноси, да се избегнува скијање и движење надвор од рамките на ски центрите и обележаните ски патеки. Движењето ограничете го само во близина на центрите.   …

повеќе »
Оди на лентата со алатки