skimacedonia

Германскиот бренд Deuter во Македонија

IMG_20170123_134705 deuter freeride mavrovo sportbike.mk

Македонскиот пазар и понуда се збогати со уште еден квалитетен бренд од аутдор светот. Станува збор за германските ранци Deuter  кои веќе ги има во продажба и можете да ги побарате во продавниците на spotbike.mk. Deuter произведува широка палета на високо-технолошки ранци за планинарење, скијање,  специјализирани фрирајд ранци со air back системи како и ранци погодни за планински велосипедизам.

повеќе »

Kilian Jornet протестираше гол на Монт Блан

kilian-jornet-desnudo-naked

Kilian Jornet протестираше гол на Монт Блан заради одлуката на надлежните да го ограничат пристапот кон врвот, само на лица кои се соодветно опремени и заштитени за искачување. Kilian прокоментира дека “не е до опремата, туку до искуството”. Во пораст е ефектот наречен “Kilian Jornet” каде планинарите се обидуваат со поредуцирана опрема или речиси без опрема да го искачат врвот Монт …

повеќе »

Дел од алпската скијачка репрезентација веќе на снег

20989241_MacedoniaAlpine SkiTeam

Антонио Ристевски и Лидија Симјановска заедно со селекторот Иван Лесевски, деновиве се на тренинг сесии во Австрија. Тренинг условите на глечерот Хинтертукс се подобруваат, денес поволно со температури под нулата, во ски зоната има околу 35 см снег . .  

повеќе »

КРУШЕВО НИЗ КОРИЈА OUTDOOR ФЕСТИВАЛ 2017

19059251_krusevo niz korija

Следи го настанот На 19 и 20 август ќе се случи по трет пат фестивалот на отворено „Крушево низ корија” кој во своите содржини ќе опфати: – кампување со сите придружни содржини (бендови,DJ-и и сл.) – планински велосипедизам, – планинарска тура низ крушевската корија, – тандем летови со параглајдер… Сите овие активности ќе бидат дополнети со дегустација и промоција на …

повеќе »

Ова е тоа што се вика фрирајд

markus eder freeride skiing

Markus Eder  е ликот Gettin' sendy in Alaska with @Markus1Eder. Now, that's how drop into a line! #FREESKIER #ThisIsSkiing #Skiing A post shared by FREESKIER Magazine (@freeskiermagazine) on Aug 9, 2017 at 3:40pm PDT Hitting a perfect park booter with a pow landing was something I've been literally dreaming about a couple of times and yesterday it was time! It …

повеќе »

Колку е големо ова место

snowboard

По отварањето на најголемиот ски центар на затворено на североистокот во Кина, реакција и восхит од сноубордери кои доаѓаат од земја каде што се е големо, САД. @brandonjdavis, @nikolasbaden, @mikeyciccarelli, and @darcysharpe travel to the world's largest snow dome for the contest you've never heard of. Link in story. 🎥: @drewhastings @russell69 #snowboarder #snowboarderxxx A post shared by Snowboarder Magazine …

повеќе »

Како до попривлечен Светски куп во Алпско скијање

105547_G08_W01 fis Niklas Carlsson, Chairman of Sub-Committee for Alpine World Cup

Летото е добра можност да се направи ретроспектива и да се евалуира Светскиот куп во Алпско скијање (Audi FIS Ski World Cup) како производ и да се види каде има простор за подобрување. Niklas Carlsson, претседателот на Поткомитетот за Светски куп во Алпско скијање, го иницираше ова пред неколку години и првите резултати сега се веќе во пракса. Тој одговори …

повеќе »

Мека варијанта на тренинг за коленото на Aksel Svindal

aksel lund svindal alpine skiing

После повредата од падот во Кицбил мината сезона, Свиндал се враќа во форма, но се уште трпи болки во коленото. Норвежанецот овој период е на домашен терен на глечерот Фона во Норвешка, па покрај ски тренинг кој заради болки во коленото не го изведува секојдневно алтернативно тренинзите како помека варијанта, ги прави на точак. Not the kind of slalom I …

повеќе »
Оди на лентата со алатки