skimacedonia

Клинг го стопира настапот пред почетокот на сезоната

23472220_Kajsa Kling

Клинг го стопира настапот пред почетокот на сезоната Шведската Ски федерација објави дека скијачката која беше трета во минатата година во Лејк Луис (каде започнува Светскиот Куп на крај на месецот) се откажува од скијањето. Таа изјави дека сака да се сконцентрира на нејзиниот приватен живот , без стресот од ски натрпреварувањата. Во Газета Дело Спорт денеска излезе репортажа дека …

повеќе »

Алпите под студена опсада, бранот доаѓа кај нас

23270473_Stubai Gletscher, Tyrol, Austria

Од денес Македонија под нов влажен и студен бран, заладувањето ќе донесе повеќе снег кој ќе го има на планините над 1300 метри, а бранот врнежи и нестабилно време ќе трае до следната недела. Изминатите два дена овој бран ги забели центрите на алпите и придонесе за добар старт на планираните отварања кои беа закажани за втората половина од месец ноември. …

повеќе »

Сведоци на едно време – скијање од Љуботен до Кораб 1933

23119887_ljuboten korab ski tour

Веројатно сте се запрашале, како било порано, дали имало скијање, кога, како? Одговорот еве го, фотографии кои сведочат за едно време. Скијачки марш од Љуботен до Кораб, 1933 година, месец април. Ако ги земеме во предвид условите и опремата, ова сигурно била епска тура, која била реализирана под покровителство на тогашниот Сојуз на планинарски друштва на кралството Југославија.      

повеќе »

ФИС правила за скијање

06 fis

1. Секој скијач е должен да се однесува така што нема да го попречува и доведува во опасност скијањето во околината. 2. Скијачот е должен да се прилагоди на своето знаење, теренските, временски прилики и бројот на луѓе на патеката. 3. Должен е да се прилагоди на рутата, така што нема да се загрози скијачот пред себе. 4. При претекнување треба …

повеќе »

Боде Милер ја завршува плодната кариера

107892_G08_W01 fis Bode Miler

Легендата на американското, а секако и алпско скијање,  четириесет годишниот Боде Милер официјално ја завршува својата богата кариера. Тој објави дека повеќе нема сили да се натпреварува и официјално ја завршува кариерата. „Кариерата ми беше долга и повеќе немам снага и желба за натпреварување“ изјави Милер. Неодамна го прослави својот 40-ти роденден, а последните натпревари ги возеше пред две години. Милер оствари 33 победи во …

повеќе »

Audi го продолжува спонзорството на зимските спортови

84855_G08_W01 fis audi

Како што објави брендот Ауди, ќе бидат присутни во светот на алпското скијање и другите зимски спортови до 2022 година. “Ауди е позициониран како важен партнер на зимските спортови и мило ни е што сме дел од тоа” изјави директорот на Sportmarketing AUDI AG, Томас Глас.

повеќе »

Искачување на Чеплес – Солунска Глава

solunska-glava

Следи го настанот Екипата на I love hiking – group Macedonia овој 5-ти ноември се приклучува кон програмата и акцијата на планинарски спорски клуб Чеплес. Како што и знаете од местата кoи беа одвоени за нас повеќе НЕМА СЛОБОДНИ МЕСТА, а и многу луѓе чекаат за да се ослободи место. Сите оние што нема да ги подмирите трошоците за превоз …

повеќе »

Љуботен 2.499 мнв за 13ти Ноември

ljuboten-livadicko-sneg (2)

Следи го настанот Љуботен е висок 2499 метри. Иако не е највисок врв на Шара, поради своите црти и поради издвоеноста од другите, тој е највпечатлива шарпланинска точка, и еден од најубавите врвови на Шара. Поради својот облик на пирамида, и поради својата забележливост од сите страни и од поголеми далечини, за Љуботен се искористени многу епитети – тој е …

повеќе »

Крај на октомври ,снежните топови во регионот веќе во погон, како е кај нас

22853204_kopaonik

Како и секоја година од кога почнавме да пишуваме (почнавме со верба дека малку ќе разбудиме некого) пред 3-4 години, приказните станаа репетитивни како и сезоните. Веќе е крај на октомври, а ски центрите во регионот се подготвуваат на големо за старт на ски сезоната, без разлика дали се во приватни или државни раце, работата си ја сфатиле повеќе од …

повеќе »
Оди на лентата со алатки