skimacedonia

Викторија Ребенсбург победник на првата трка

107790_G08_W01 fis skiing

Германката Ребенсбург победи на првата трка од Светскиот куп во алпско скијање што се реализираше во Зелден. Што има таа да каже и кои се нејзините импресии на линкот во прилог. Заради невремето над глечерот Ретенбах беше откажана машката трка во велеслалом, па нивна сефте станица ќе биде Леви.  

повеќе »

Being Hear (Да се слушне)

Being Hear

Филм за уметноста која изумира, да се слуша, да се слуша природата и планетата земја. Гордон Хемптон се бави со soundscape снимки и е добитник на ЕМИ наградата за акустичен еколог.  Во меѓувреме, тој стана господар на вештина која е во надолен тренд, тренд на исчезнување, уметноста: слушање. Тој споделува увид во постојаната и суптилна комуникација на природата, алармантното исчезнување …

повеќе »

Победници на ЕХО 2017

22498861_ At 6AM elena markova pelister

На последниот ден од ЕХО – Фестивалот на планински филм  беа прогласени победниците во неколкуте конкурси во рамките на фестивалот. Како и секоја претходна, фестивалот имаше отворено конкурси за најдобра фотографија и кратко видео, а беа доделени и признанија за најдобар краткометражен и долгометражен филм од официјалната селекција на фестивалот. Кај фотогарфиите, жири комисија составена од три члена, Дарко Андоновски, …

повеќе »

Како да изберете ски стапчиња

ski-poles-skimacedonia

Кога избираме ски опрема најголемо внимание посветуваме на скиите и ски кондурите што е и сосема нормално. Но кога купуваме ски стапчиња (штеки) најчести дилеми се која должина, од кој материјал за сето тоа на крај да се сведе на најевтините. Стаповите треба да задоволуваат неколку услови – да се доволно силни за да го издржат оптеретувањето при скијање, да …

повеќе »

05 – 14 jaнуари 2018 ЗАКОПАНЕ – Полска

46568_691_z ski zakopane poland

ПСД Макпетрол организира, следи го настанот Закопане е највисокиот град во Полска. Градот лежи на надморска височина од 750-1126 м. Има околу 30.000 жители. Во Закопане има шест музеи и пет галерии. Но најпознат е како ски центар од светски ранг. Во него се одржани многу светски првенства во класично скијање, во биатлон, во лизгање, во ски скокови и др. Заедно со …

повеќе »

5-14 јануари – Val Thorens

Val-Thorens_pistemap_full

XMKD Сноуборд клуб организира, следи го настанот FIRST MINUTE ЦЕНА 399€ Пакет аранжманот вклучува: 7 дневно сместување во 4ро креветни студија, шест дневнa ски карта (ski pass) за Val Thorens и Orelle и превоз од Скопје. РЕЗЕРВАЦИИ kaj Александар на ТЕЛ 078 330700 ПЛАЌАЊЕ НА 4 РАТИ ( Отк, Нов, Дек и Јан)И оваа година со ХМКД ќе имаме единствена …

повеќе »

Ехото на Шара најдалеку се слуша

22713174_Leshnica Shar planina sreden kamen

Следи го настанот Шар Планина и по речиси две децении нема статус на национален парк. Платформата Пријатели на Шара се залага оваа планина да се заштити и лобира процесот за прогласување на Шар Планина да се забрза. Истовремено локалното население бара контролирано управување со ресурсите на Шара бидејќи постојат илегални активности и гледа како природата се уништува со децении наназад. …

повеќе »

Илина Арсова – Циклус слики и цртежи под наслов „Currently: Lurra“

Currently Lurra ilina arsova

Циклус слики и цртежи под наслов „Currently: Lurra“, е работен претежно во 2017 година, во непосредна врска со последните планинските доживувања претопени во скици, записи и дневници. Насловот накусо опишува еден номадски пат, користејќи го Баскијскиот збор за планетата Земја, Lurra. Шарените планини потекнуваат од нов психолошки момент во ликовното творештво, каде по долгогодишно со-дејствие со природата, почнувам да ја разоткривам нивната …

повеќе »

Започнуваат натпреварите од Светскиот куп во Алпско скијање

soelden_worldcup

Овој викенд започнува новата натпреварувачка сезона 2017/2018 од Светскиот куп во Алпско скијање, каде еден против друг ќе ги соочат своите времиња најбрзите, најагилните , најспремните скијачи во светот на алпските ски дисциплини. Стартот е во традиционалниот австриски Sölden, кој веќе деновиве помина на инспекција околу спремноста на патеката и нивото на квалитет. Поставувачи на патеката се Jacques Théolier за …

повеќе »
Оди на лентата со алатки