Вести

Ризици при скијање низ шума

snow ski

Иако овие ризици не се високо изразени низ нашите планини, сепак постојат и можете да се соочите со нив при планинарење и скијање. Прикриени дупки, вакум простор меѓу дрвото и снегот настанат со снежни намети, простор кој навидум изгледат исто како околината, а може да биде длабок повеќе метри. Обично се создава низ шумските падини и долови. Tree wells are …

повеќе »

Алпските центри може да изгубат до 70% од снегот

2FA5F72500000578 alpi ski centar snow

Додека низ Македонија се занимаваме со вчерашните приказни кој јадел и кој што пиел, паметните луѓе низ Европа се занимаваат со теми кои несомнено ќе имаат се поголемо влијание на реалниот туристички сектор, кој посебно во Швајцарија, Франција и Австрија носи големи приходи за богат живот на локалното население. Алпските ски центри може да изгубат дури до 70% од својата …

повеќе »

Во скратена форма се реализираше Церипашина Вертикал

16807418_ceripasina vertikal

Во организација на клубот ТРЕКС се реализираше зимската варијанта на Церипашина Вертикал Километар, натпревар во планинско трачање. Заради временските услови, трката беше скратена до куќарката на Церипашина. Победници на трката, Александар Кирковски со време 00:42:20, втор Жикица Ивановски со време од 43 минути, трет Дејан Тодевски 00:44:42. Должината на патеката 3км,  искачена висинска разлика 720 м д+.

повеќе »

Ратракот на SF Freeride од Пелистер се прослави и интернационално

16402856_sf freeride pelister cat skiing

Пелистерскиот PistenBully на  SF Freeride, веќе од класата на олдтајмери се прослави и интернационално. Се појави на официјалната страница на производителот на вакви ратрак машини. Се карактеризира со специфична боја, користи супер кабина која битолчани сами локално ја имаат направено од стари автобуски делови и користи моќен мотор на мерцедес.

повеќе »

Телемарк рEVOлуција на Бистра

telemark ilina 01

И оваа зима eдна од најстарите форми на скијање во светот благодарение на Илина Арсова и невладината организација „ТАКТ“ можеше да се види низ падините на Бистра и мавровијата.  Телемарк скијањето е техника која што комбинира елементи од алпското и нордиското скијање. Дисциплината го добива името од местото од каде што потекнува, Телемарк во Норвешка и се смета за една …

повеќе »

Потсетување на филмовите кои ќе бидат прикажани на REEL ROCК 11

_dsc2846-reel-rock

Уште еднаш да се потсетиме во целост на најновата колекција филмови кои ќе бидат прикажани на REEL ROCК 11: НОВИ ДЕЧКИ 30 мин. Главни ликови: Ашима Шираиши и Каи Лајтнер Споредни ликови/гласови: Крис Шарма, Меган Мартин, Робин Ербесфилд-Рабоуту. Запознајте ги новите фаци на качувањето: 15 годишната Ашима Шираиши и 16 годишниот Каи Лајтнер, лидери на новата генерација, кои веќе го …

повеќе »

Викторија Тодоровска зема бронза на 54ти Мавровски Меморијал

16797382_viktorija todorovska

Викторија Тодоровска го освои третото место во сениорска конкуренција на 5 км долгата стаза, а во конкуренција на јуниори го освои првото место. Таа освои  143 важни фис поени кои се важни за олимписката норма.

повеќе »

Премиум ски моделот на Fischer RC4 THE CURV си доби стабилен партнер во скијачката чизма The Curve Vacuum

ISPO gold winner 2018 Fischer Vacuum

Потребата од најидеална подршка на ски моделот RC4 THE CURV, Fischer ја затвори со лансирањето на ски чевлата The Curve Vacuum, развиена во блиска соработка меѓи инжињерите на Fischer и професионалните спортисти кои се натпреваруваат во светскиот куп од алпското скијање. Прецизност, контрола и фитинг. Златна награда на ISPO 2017/2018. Кога мислите дека се е идеално со вашата чизма, Fischer vacuum ги …

повеќе »
Оди на лентата со алатки