Вести

Сите погледи свртени кон небото, се чека снегот!

skimacedonia_2086510b

Снегот многумина го очекуваат, многумина и го насетуваат, а и редно е да ги натовари планиниве. Пред нас е викенд и седмица исполнета со снег кој ќе се појави и во градските средини. Македонија ја очекува студен воздушен бран и снег кој ќе го има некаде помалку некаде повеќе но најмногу на планините. Поголема офанзива на зимата се очекува во недела …

повеќе »

Награди и признанија од Град Скопје за Антонио Ристевски и Иван Лесевски

ivan lesevski antonio ristevski

Градот Скопје, Македонскиот олимпиец Антонио Ристевски  го прогласи за најдобар спортист за 2014 година. Добрите резултати, рангирањето на ФИС листата, успехот на настапите на Зимските Олимписки Игри во Сочи заслужено му го донесоа ова признание на најдобриот македонски скијач, а во категоријата на тренери во поединечна конкуренција Иван Лесевски селектор и тренер од Ски Клуб Работнички ја доби наградата за најдобар тренер.

повеќе »

Изработен и проектот за ски центар на Јабланица

jablanica vevcani crn kamen

По иницијативата на Општина Вевчани за заживување на идејата за изградба на ски центар на падините на Јабланица, студијата и мастер планот за изградба на ски центарот се веќе готови. Целосната изработка на проектот чини 250.000 евра, а нарачател беше МЕПСО АД Скопје. Плановите предвидуваат ски патеките долги триесетина километри, на потегот кон месноста Голина, на надморска височина од 1.900 …

повеќе »

Викенд исполнет со многу натпревари

60625_G08_W01

Германецот Феликс Нојројтер ја грабна победата во слаломот во Мадона ди Кампиљо, втор беше неговиот сонародник Фриц Допфер, а трет Јенс Бјигмарк. Топлото време ја направи ски патеката премека и покрај големите напори на организаторите. Марцел Хиршер ја продолжува доминацијата во техничките дисципини со победата во велеслалом во италијанската Алта Бадија. Тој по скоро истрошената патека ги остави зад себе …

повеќе »

Крушевски хотел Илинден од следната година повторно во функција

hotel_ilinden-krusevo2

Од следната година Крушево добива уште еден хотел кој ќе ја збогати понудата на градот и ќе придонесе во неговиот развој. Станува збор за хотелот Илинден изграден далечната 1949 година кој е и најстариот хотел во градот. Хотелот е реновиран, опфаќа простор од 4500м2, а целиот хотелски комплекс ќе располага со 57 соби, фитнес и спа центар, затворен базен, вински клуб, крушевска …

повеќе »

Како е на Кожуф деновиве

ski kozuf skimacedonia winter

Кожуф мини галерија од 18 и 19 декември 2014. Патот сеуште не е прооден, до центарот може да се стигне пеш и планината е на располагање само за фрирајд активности. Според најавите центарот ќе започне да нуди фрирајд ски пакети кои вклучуваат возење и скијање со ратрак, услуги за кои е потребна и доволна планината сама по себе.  

повеќе »

На Пониква се монтираат топовите за снег

ponikva snow gun

Стазите на Пониква се спремаат за дополнително заснежување. Временските услови ќе бидат соодветни за таа цел, патеките во моментов имаат малку снег кој ќе се дополни преку топовите за снег. Конкретно се работи на Стаза бр.1 која викендов би требало да биде во функција за рекреативно скијање и забава.

повеќе »

Sculpted in Time – Иноваторот

the-innovator-play-btn-780x438

Sculpted in Time мини документарци, сторија за иноваторот и аутдор ентузијаст Кристиан Бег инаку спортист во инвалидска количка кој сака да зачекори подлабоко во природата и да го искуси непознатото заедно со други фреерајд авантуристи.

повеќе »

ЈП Стрежево најави активна ски сезона над Нижо Поле

jp strezevo

Ски-патеките над Нижо Поле, со кои стопанисува ЈП Стрежево ќе бидат активни и ќе добијат нови содржини. Ова беше најавено на прес во Стрежево, од каде што велат дека ги добиле потребните дозволи од Владата за сите придружни дејности. Оваа година ќе имаме уште еден мини ски-лифт, кој ќе биде наменет за децата и за почетниците во скијањето. Покрај тоа, …

повеќе »
Оди на лентата со алатки