Вести

Утре снежно освежување низ ски регионите

weather-web-snow

Во недела навечер се очекува студен бран кој носи нови врнежи од снег во ски регионите. Околу 12-15 часа врнежи кои треба да донесат 30-на см нов снег, најмногу во западниот дел од државата, но снег ќе има во сите ски региони.    

повеќе »

При крај проектот за доизградба на преостанатата делница од жичницата на Водно

Vodno (5)

При крај е проектот за изградба на преостанатата делница од жичницата на Водно. Изградбата се планира да започне 2016 година. Преостанатиот дел од жичницата води преку Институтот за белодробни заболувања во Козле како меѓустаница на 278 метри до паркингот на црквата Св.Јован Крстител во Капиштец на 256 метри како крајна станица. Вкупната должина на новата делница е околу 1900 метри …

повеќе »

Се одовлекуваат шансите за било какво скијање на Кожуф

freeride kozuf skimacedonia

Ски центарот Кожуф е преполн со проблеми, неисчистен пат од одрони и лизгања на земјиштето, наноси на снег и прекини со електрична енергија се дел од проблемите кои го кочат центарот да стартува со работа. Иако се најавуваше за оваа сезона барем фрирајд скијање и екстрем активности со ратрак, веројатностите тоа да се случи се се помали. Ангел Наков, Директорот на …

повеќе »

Бојан Ѓокевски првиот кум на ‪#‎Првдоврв‬!

prv do vrv vodno

Оваа година се организираше првиот Божиќен “Прв до врв” , а Бојан Ѓокевски е првиот кум на овој настан.‪ Инаку “Прв до врв” e спортско рекреативен настан со кој Скопјани еден ден во годината со масовно качување го прославуваат постоењето на својата планина Водно. Качувањето има натпреварувачки карактер за оние кои сакаат да се докажат дека своето редовно дружење со …

повеќе »

Работен распоред деновиве на ски лифтовите на Пониква

Ponikva Osogovo

Големата ски патека, Стаза 3 на Пониква функционира за викенди, додека детската рекреативна патека Стаза 1 работи секој ден. На патеките има над 25 см снег, а цената на дневна ски карта изнесува 500 денари

повеќе »

Двајца јунори на американската ски репрезентација загинаа во Золден

solden

Американските скијачи Рони Берлек (20) и Брус Астл (19) дел од јуниорската репрезентација на САД загинаа во вчера во лавина во австрискиот центар Золден на надморска висина од 2800 метри. Се претпоставува дека групата со скијање надвор од обележаните патеки сама ја предизвикала лавината при која беа затрупани овие двајца скијачи.

повеќе »

На Копанки освежено со нови +10см

Kopanki050115

Денес дополнително пеглање на патеките, нови десетина см снег на Копанки. Сите посетители кои имаат карти од 04.01.2015 недела, а не ги користеле, истите ќе можат да ги искористат утре на Бадник, 06.01.2015 вторник. Копанки ве очекува на Бадниково скијање!

повеќе »

Видео реопортажа од филмската турнеја Reel Rock Valley Uprising – Yosemite’s Rock Climbing Revolution

Reel Rock 9 - Valley Uprising -skimacedonia10

На 26 ноември 2014 во Младински Културен Центар, оваа година за прв пат македонската публика имаше можност да го проследи и деветтото продолжение на Reel Rock филмската турнеја која ги прикажува најдобрите филмови за алпинистичките авантури на публиката ширум светот. Reel Rock проекциите се духовни настани каде алпинистите, авантуристите и љубителите на природата се здружуваат за да ја прослават и искусат сржта на авантуристичкиот …

повеќе »
Оди на лентата со алатки