Вести

Викендов трки во Аспен и Лејк Луис

Giant Slalom aspen

Денеска на програмата е велеслаломска трка за жени во Аспен, Колорадо – САД од 18:00 часот првата трка, а втората е од 21:00 часот. Утре е се натпреварите во супер велеслалом Super G од 19:00 часот. Првите брзи трки на програмата се денеска, со спустот во машка конкуренција во Лејк Луис – Канада кој започнува во 19:30 часот по европско време. …

повеќе »

Јуре Кошир: Копаоник ги претрка словенските скијалишта

KOSIR

Воодушевен сум од развојот на најголемиот ресорт во Србија, очигледен е огромниот напредок во односот на раните периоди. Јуре Кошир растот во скијачката кариера го започна во периодод на распадот на Југославија. Стана светски јуниорски шампион во супервелеслалом 1991 година, а подоцна интензивно почна да тренира слалом и велеслалом, што прилично му се исплатеше. Стана еден од најдобрите техничари на …

повеќе »

Откажани дел од тренинзите во спуст во Лејк Луис

58777_G08_W01

Поради интензивни снежни врнежи кои го погодија регионот на Лејк Луис во Канада одложени се тренинзите во спуст, одлучија одговорните на трката во Лејк Луис. Врнежите продолжуваат и денеска правејќи ги закажаните тренинзи предизвик. Но добро време и сино небо се очекува за време на натпреварите.  

повеќе »

Реализирана премиерата на документарниот филм Reel Rock 9 – Valley Uprising – Yosemite’s Rock Climbing Revolution

Reel Rock 9 - Valley Uprising -skimacedonia10

Реализирана премиерата на документарниот филм Reel Rock 9 – Valley Uprising – Yosemite’s Rock Climbing Revolution која Solis во соработка со SkiMacedonia, Outdoor Collective и поддршка од Амбасадата на САД во Скопје ја донесоа пред македонската публика. Паралелно во рамките на настанот беа прикажани и кратки видеа од српската качувачка сцена претставени од Оutdoor collective Србија, беше одржана презентација на Александар Кирковски – ПК Македон од неговото искачување …

повеќе »

Цени на ски карти за Копанки и Попова Шапка

fis_sapka

Објавени и цените на ски картите за ски центрите Попова Шапка и Копанки за сезона 2014/2015 Бр. Ски центар “ПОПОВА ШАПКА” ЦЕНА 1 ДНЕВЕН СКИ БИЛЕТ 900 ден 2 ПОЛУДНЕВЕН СКИ БИЛЕТ 600 ден 3 СЕДУМДНЕВЕН СКИ БИЛЕТ 5.000 ден 4 СКИ БИЛЕТ ЗА НОЌНО СКИЈАЊЕ 500 ден 5 ДЕТСКИ СКИ БИЛЕТ 400 ден 6 СЕДУМДНЕВЕН ДЕТСКИ СКИ БИЛЕТ 2.100 …

повеќе »

Со мали новини Маврово ги објави цените за новата сезона

ski-cenovnik-mavrovo

Со мали новини како промени во ценовникот Ски центар Маврово ги објави цените на ски-картите за сезона 2014/2015. Генерално цените остануваат исти со новини кај полудневните карти и поволна можност за студентите. Tака кај полудневните карти имате можност да купите карта за скијање до 13 часот која чини 650 денари, а полудневна карта за скијање од 12 часот чини 850 денари.  Студентите пак кои …

повеќе »

Со какви ратрак машини располагаат нашите центри

PistenBully_600_W_Polar-Bild_10

Неизбежен детал низ ски центрите се популарните ратрак машини кои ја разбиваат тишината низ планините. Ви ги презентираме  моделите кои “хараат” низ нашите планини, а ги има околу 15на функционални некаде постари некаде понови ратраци од брендовите Kässbohrer-Pisten Bully , Prinot Everets и Leitner. Ски центарот Попова Шапка покрај стандарднитe ратраци Pisten Bully го поседува и најмоќниот во Македонија кој …

повеќе »

Извајан низ времето – Мудриот човек (видео)

WisemanTHUMB2b_Vim_YT--796x447

Интересен мини документарец, кратка животна сторија за оние кои целиот свој живот го минале на планините. Станува збор за 88 годишниот Еди Хантер и неговата лична поврзаност со националниот парк Банф и планината Норкеј во Канада место кое самиот го смета за свој дом, поминувајќи цели 80 години во скијање на оваа планина.

повеќе »

Epic SkiPass – Епска понуда за љубители на зимската забава

epicpassruns1

Спојувањето на американскиот Парк Сити со некогашниот ривал Вејл носи дополнителни детали од целокупната приказна сезонава. Имено, сопствениците испорачаа примамлива понуда на пазарот за ски карти. За туристите и сите љубители на зимските убавини тоа накратко значи, една карта за вкупно 21 ски центри,на четири земји на три континенти. Возможно доколку во претпродажба за околу 600 евра набавите ‘Epic Skipass” со …

повеќе »
Оди на лентата со алатки