Вести

Планинската Спасителна Служба -ПСС локација Попова Шапка

planinska spasitelna sluzba popova sapka

Планинската Спасителна Служба (ПСС) е организација чија основна дејност е спасување и извлекување на непристапен терен. Локацијата на која ПСС дејствува е скијачкиот центар “Попова Шапка“, но по потреба истата излегува на терен на територијата на цела Р.Македонија. ПСС врши превенција од потенцијални несреќи, со цел намалување на истите, на и вон терените на Скијачки Центар Попова Шапка, преку поставување …

повеќе »

РАБОТИ НА ПАТ: од брана Маврово до раскрсницата за село Галичник

rabota na patot mavrovo - mavrovi anovi

РАБОТИ НА ПАТ: Според информација од ДГ Бетон АД, на делот од патот од браната Маврово до раскрсницата за село Галичник  до 12-ти ноември ќе се изведуваат градежни работи од 09:00 до 16:00 часот. Во овие периоди патот ќе биде затворан за сообраќај. Поради тоа, сите кои ќе патуваат кон Маврово ќе треба да го користат другиот патен правец преку Леуново и Никифорово.

повеќе »

Потврдена и закажана трката од Светскиот куп во Леви, Финска

FIS Alpine World Cup Tour Levi_1

Денес беше извршена официјалната контрола за снег за натпреварите од Audi FIS Alpine Ski World Cup што ќе се одржи во Леви , Финска. Фис директорот на трката за Светскиот куп Маркус Валднер беше задоволен со условите на патеката и натпреварот е потврден и закажан за следниот викенд на 15-16 Ноември. Заради добрите снежни услови дел од тимовите се веќе …

повеќе »

Заврши Ехо – креативната бомба „Љубох“ најдобар

?????????????????????????

Креативната бомба „Љубох“  на Игор Јовановски е победникот на Конкурсот за Најдобро аматерско видео на ЕХО 2014. Мотивација, инспирација и многу енергија исцрпена од планините. “„Љубох“ претставува и кованица од Љуботен и Охрид, почетната и крајната точка на првата македонска и една од најтешките балкански планинарски трансверзали, западната македонска трансверзала, а воедно и инспирацијата и причината за формирање на љубох …

повеќе »

Промоција на наследството на Дебар и Река

nacionalen park mavrovo

Пилот проектот за локален развој на Дебар и Река, ЈУНП Маврово, Општина Маврово и Ростуше и Општина Дебар имаат чест да Ве поканат на промоција на наследството на Дебар и Река по повод заедничките активности за зачувување и промоција на културното и природно наследство во регионот Придружете ни се и запознајте го регионот, запознајте нови пријатели, дишете чист воздух и …

повеќе »

Како е низ Маврово пред сезона (галерија)

ski centar Mavrovo dvosed

Маврово без поголеми промени, мирно ја чека новата сезона. Припремите низ ски центарот Заре Лазаревски се при крај, направени се поголемиот дел од тековните одржувања на центарот. Во туристичката населба покрај езерото активности има околу реконструкцијата на патот  на потегот Маврови Анови од браната до Маврово, конретно се асфалтираа преостанатиот дел од делницата и се прави пешачка патека и тротоари …

повеќе »

Во организација на Федерација на Планинаркси спортови обука за водичи во планина

federacija na planinarski sportovi4

Од 31.10 -04.11.2014 во планинарски дом Смрека и на падините на Шар Планина, на Попова Шапка во  организација на ФПСМ, беше одржана професионална обука за водичи во планина. Обуката опфаќа ориентација во простор, укажување прва помош, алпинизам.  

повеќе »

Ехо 2014 – денешна програма во Фросина МКЦ

eho-festival-kino-frosinа

Ден 3 (05.11.2014), Ехо 2014 – КИНО ФРОСИНА (МКЦ): 17:00 Прикажување на видеа од Конкурсот за најдобро аматерско видео 17:15 Slomo 17:32 Wild water 18:02 Distilled 18:55 Прикажување на видеа од Конкурсот за најдобро аматерско видео 19:10 Nordfor sola 19:56 Cold 20:16 Gare au Gauru (shankar) 20:43 Презентација на СД Пеони 21:13 Презентација на Клемен Премрл 22:23 Прикажување на видеа …

повеќе »

Според TripAdvisor ски центарот Банско најевтин во Европа

Verbier, Switzerland

Според истражувањата на TripAdvisor, втора година по ред ски центарот Банско во Бугарија е прогласен за најевтиното ски одморалиште во Европа, во истражувањето  на 42 европски земји, пренесува „Дејли Меил”. Во истражувањето како критериуми се земени во предвид, просечните цени на хотелите, изнајмувањето на ски опрема, часовите по скијање, вечера во ресторан и пијалоците во текот на седум дена одмор за …

повеќе »
Оди на лентата со алатки