Вести

Променливо време со повремен снег на планините

weather1

Утре и викендот што следува, комбинирано време, во ски регионите снег од низок интензитет  претежно во вечерните и раните утрински часови. Температурите ќе се движат во интервали од -5°C од + 5°C, но постудено ќе биде во западниот дел на државата. Со добри услови и можност за скијање викендов се ски центрите во Маврово каде оперативни се лифтовите во горниот дел на …

повеќе »

Резултати од ФИС Сноуборд куп Попова Шапка 2014

fis_sapka

Во организација на Сноуборд Клубот Полар во соработка со Скијачката Федерација на Македонија, Елем Турс и Ски Центарот Попова Шапка на 1 и 2 март беше одржан ФИС Сноуборд Купот – Попова Шапка 2014. Oвој настан беше дел од календарот на Светската Скијачка Федерација – ФИС, a се натпреваруваа повеќе од 50 натпреварувачи во машка и женска конкуренција од повеќе …

повеќе »

Scardus SBX SKI & snowboard cross натпревар 7/8/9 март, Брезовица

safe_image

За време на претстојниот викенд , SCARDUS организира за прв пат женска категорија во сноуборд крос SBX натпревар . Здружението за екстремни спортови Scardus ја одржа својата конференција денеска во Приштина, каде што зборуваше за главната конкуренција на сезоната оваа зима , ски и сноуборд крос, кој ќе се одржи во Брезовица во наредните викенд за време на 8 и …

повеќе »

Снег во ски регионите

weather1

Во следните 12 часа, низ сите ски центри се очекува да паѓа снег со различен интензитет.Температура под нулата од +1600 мнв. Во моментов снег со низок интензитет во западните делови на земјата.

повеќе »

ФИС Сноуборд Купот – Попова Шапка 2014

23 Vans-Penken-Park

Сноуборд Клубот Полар во соработка со Скијачката Федерација на Македонија, Елем Турс и Ски Центарот Попова Шапка ве покануваат да присуствувате на ФИС Сноуборд Купот – Попова Шапка 2014. Настан е дел од календарот на Светската Скијачка Федерација – ФИС, a на натпреварoт веќе се најавени повеќе од 50 натпреварувачи во машка и женска конкуренција од повеќе држави: Македонија, Словенија, …

повеќе »

Нова шестосед жичница на Попова Шапка

23 nova sestosed

„АД ЕЛЕМ“ започнuува со серија инвестициони зафати во туристичкиот центар Попова Шапка вредни околу 30 милиони евра. „АД ЕЛЕМ“ како општествена одговорна компанија истовремено и како сопственик на овој туристички центар ја почнува најавената реализација на мастер планот за развој на Попова Шапка и во рамките на своите можности ќе даде свој придонес кон плановите на Владата на Република Македонија, …

повеќе »

Скијањето најдобро на Галички и Белички

22 skijanje najdobro na galicki belicki

Деновиве и покрај напорите на ски центарот Заре Лазаревски Маврово да обезбедат максимум квалитет, топлото време и јужниот ветар си го прават своето. Како и да е добри услови за скијање има на терените на Галички и Белички ски-лифт. Температурите на Бистра се движат до 10°C, а за викендот се очекува одредено заладување. Слики од денес 19.02.2014

повеќе »

Викендов 12-ти Аматерски хуманитарен велеслалом, Маврово 2014

21 humanitaren registracija

Во организација на Ски центарот Заре Лазаревски Маврово и Хотел Бистра Маврово следниот викенд од 21-ви до 23-ти февруари 2014 година ќе се оддржи 12-тиот Аматерски хуманитарен велеслалом, Маврово 2014-та. Со овој хуманитарен велеслалом како донацијата организаторот, Ски центарот Заре Лазаревски Маврово одлучи да го поддржи петгодишниот Максим Димовски кој боледува од ретко генетско заболување. Екипите кои учествуваат имаат пријавено …

повеќе »
Оди на лентата со алатки