Вести

Same Difference | филм за скијачите

Same Difference A film about skiers

Излегуваат многу снежни филмови и многу животни приказни, но некако најмногу внимание ни привлекуваат резултатите, достигнувањата на врвните спортисти, упорноста да се стане совршен и да се качите на подиум. Имајќи ги во предвид луѓето со кои и за кои е снимен овој филм, од Same Difference, очекуваме барем некое достојно продолжение налик на Streif, документарен филм кој дел од македонската …

повеќе »

Уште малку до стартот на Светскиот куп, повредените се враќаат на снегот

107049_G08_W01 fis audi skiing

За не цел месец, односно викендот на 28-29 октомври стартуваат натпреварите од Светскиот куп во Алпско скијање (Audi FIS Ski World Cup) сезоната 2017/2018. Отварањето е во австрискиот мега центар Soelden. Според најавите дел од скијачите кои ги мачеа повреди се веќе вратени на терените , меѓу нив се и Lara Gut , Anna Veith, Ted Ligety , Eva Maria Brem , Svindal… Lara …

повеќе »

Излези надвор од канцеларијата – Дивината не е луксуз

featured1-990x450

Кога летам со авион преферирам седиште до прозорот. При моето прекумерно време поминато во патување со авион за работа, се восхитувам на гравурите и релјефот на нашиот свет од 10.000 метри височина. Особено сум заинтригиран од празните простори и места кои не се населени каде патиштата и градовите непостојат. Во текот на ноќните летови тие простори се појавуваат како темни дупки …

повеќе »

ЕХО Фестивалот на планински филм организира конкурс за најдобро кратко видео

video_konkurs_eho2017-02

ЕХО Фестивалот на планински филм заедно со Prosport Skopje повторно организира КОНКУРС ЗА НАЈДОБРО КРАТКО ВИДЕО на 8-мото фестивалско издание кое ќе се одржи од 24-27 октомври 2017. Потребно е вашиот веќе снимен материјал или она што сега ќе го снимите во рамки на рокот да го истурите во програма за монтирaње (постојат многу бесплатно и лесно достапни програми за монтирање видео), …

повеќе »

Ски амбиент на глечерот Хинтертукс – тренинзи на ски клубот Скади

22007405_ask skadi

Алпскиот ски клуб Скади од Скопје има напорна агенда и активно се тренира изминатиот период на стандардна локација, глечерот Хинтертукс во Австрија, а тренинзите со кратки паузи ќе траат до ноември месец.

повеќе »

Whitepod рафинирано уживање во зимска идила

pod_deluxe_6

Whitepod e модерен еко планинскиот центар во Швајцарија, лоциран во селото Лес Черниер (Les Cerniers) близу француската граница. Овој ресорт сместен на висина од 1400 метри, располага со високо-технолошки игло објекти изградени на дрвена подлога, пионерски чекор од архитектонски аспект. Петнаесетина делукс апартмани уредени во еко пријателски стил нудат ексклузивно доживување компатибилно со планинскиот пејзаж. Покрај пејсажите кои се прилично импресивни, …

повеќе »

Жени на планина, зошто се толку кул?

2011-iceland-6916 A skier for more than 25 years, Jackie Bradley skins the ridgeline to Iceland's highest peak. Julie Ellison Photo

На тема планини и аутдор активности, превземено интервју со писателката Џули Елисон (Julie Ellison), постар уредник во магазинот “Climbing”, којa кажува зошто мисли дека е толку кул, жените да бидaт присутни на планините и длабоко во дивина, како и за континуитетот во растечката популација на “високо адреналински девојки”. Oтсекогаш бев скептична во врска со идејата за женската моќ во планините. Морам да …

повеќе »

Македонска доминација во планинско трчање на Krali Marko trails

21765604_krali marko trails

Седмо издание на најголемата планинска трка во Македонија – Крали Марко Треилс Овој викенд повеќе од 450 натпреварувачи беа дел од уникатниот спортско-рекреативен настан во планинско трчање Крали Марко Треилс кој се одржува во регионот на Марковите Кули и прилепската околија. На ова издание организаторите понудија четири трки за возрасни и една детска трка на кои учествуваа околу 460 натпреварувачи …

повеќе »

Навивај и бодри ги оние кои се спремни да се соочат со силата на Крали Марко

Krali Marko Trails Trka za junaci

Овој викенд, почнувајќи од денес 22 до 24 септември, се одржува трката, “Крали Марко Треилс” – трката за јунаци, доколку немате план што да правите викендов, бидете дел од публиката која ќе ги бодри сите оние ултра натпреварувачи кои се спремни да се соочат со силата на Крали Марко. Стартот на трките е во Варош, Прилеп Ако сте љубители на …

повеќе »

Кулата на Титов Врв доби осветлување

14522934_kamena-kula-titov-vrv-planinarski-dom

Пред десетина дена беше повторно обновена кулата и поправени искрешените прозорци на Титов Врв. Планинарите од ПЕД Аргентус заедно со планинари и доброволци од други клубови на рака донесоа нова опрема и делови за санација на кулата. Меѓу опремата е и инсталација на соларен панел кој ќе обезбеди одредена количина на струја во објектот.  Сите оние кои директно и индиректно помагаат …

повеќе »
Оди на лентата со алатки