Вести

Нова можност за забава – Snow kite

snow kite macedonia 1

Од неодамна низ нашите планини може да се забавувате со релативно нов спорт и забава на нашите простори, нов уникатен и забавен начин на скијање и сноуборд со помош на параглајдер. Достапни места за обука се Попова Шапка, Маврово, Куманово (Грушино) и Кочани (Пониква). Дечките може да ги добиете овде фото: snow kite попова шапка

повеќе »

Конечно Reel Rock 11

dsc02269edit-reel-rock

По низа перипетии и одложувања, пред самиот крај на светската REEL ROCK филмска турнеја, сепак и Скопје ќе успее да ги погледне најголемите светски качувачки достигнувања на големото платно! Тоа значи дека на 28 февруари во киното ФРОСИНА, Скопје по трети пат ќе биде сведок на најголемиот качувачки празник – REEL ROCK, документарниот серијал кој стигна до своето единаесетто издание, …

повеќе »

Шар Планина да стане национален парк

13438931_Shar mountain shar planina

Пелистер, Маврово и Галичица, Македонија има три национални паркови, Шар Планина може да стане четврт. 83% од локалното население го сака тоа, Шара низ годините е жртва на неконтролирана сеча на дрва. Тоа е едно од причините за поплавата во 2015 година која однесе пет жртви. Ако стане национален парк ќе бидат забранети: – Градежни активности – Сечење дрва и …

повеќе »

Утре ќе се знае точно дали Лидија Симјановска ќе настапи во финалната трка

16707238_lidija simjanovska

Според пропозициите на ФИС , државите кои немаат свои преставници во првите 75 пласирани во финалната трка имаат право да дадат по еден свој преставник. Бројот на вакви пласирани е 25 и се одредува според квалитетот односно нивните фис точки. Лидија Симјановска има големи шанси да биде дел од овој пакет, а прецизна одлука од делегатите се чека утре 15.02.2017 …

повеќе »

Лидија Симјановска влезе во финалето од натпреварите во Ст Мориц

lidija simjanovska fischer vacuum ski

Македонската репрезентативка Лидија Симјановска на натпреварите од светскиот шампионат во Ст Мориц, со вкупно време од 2:24.92 и заостанување од +25.14 секунди заврши на 46 место и со тоа успеа да се пласира во финалната трка од велеслам која ќе се одржи на 16 февруари.

повеќе »

Лавина во Тињез однесе 4 животи

JS120580660_alpscloser-large_trans Tignes avalanche

Тим од 100на спасувачи и волонтери учестуваа во спасувачката мисија за извлекување на 9 затрупани. Водич и заедно со уште тројца ( татко со два сина) загинаа откако ги потрупа голема лавина во скијачкиот центар Тињез во француските Алпи. Спасувачките единици изјавија дека деветмината скијачи скијале надвор од официјалните ски патеки во Тињез кога врз нив се урнала лавината. Несреќата се случила …

повеќе »

НА 54-ОТ МАВРОВСКИ МЕМОРИЈАЛ ПО НОРМИ ЗА ЗОИ ВО ПЈОНГЧАНГ

darko damjanovski biathlon Cross-country

На падините на Бистра, во Маврово во вторник и в среда (14 и 15 февруари) ќе се одржи традиционалниот, 54-от Мавровски меморијал во скијачко трчање, најстарото натпреварување од ваков вид на Балканот, во спомен на 38-те градители на мавровската хидроцентрала и на 14 граничари што загинаа од снежната лавина во 1956 година. На програмата се по две трки двата дена, …

повеќе »

МАВРОВСКИ МЕМОРИЈАЛ 2017

16683963_mavrovski memorijal

Најстариот скијачки куп на Балканот повторно се одржува во Маврово,Мавровоски меморијал е најстариот нордиски куп на Балканот и се вборјува во еден од најстарите нордиски купови во Европа и светот. Постоењето на Мавровски меморијал е со цел унапреднување и развивање на нордиското скијање и истото е составено од врвни професионалци и вљубеници во зимските спортови, а нивна цел е продолжување …

повеќе »
Оди на лентата со алатки