Вести

Ски патрола – Караџица

IMG_20180110_104021_mount karadzica ostri vrv milenkov kamen patishka reka (3)

Backcountry тура кон Караџица, преку Патишка река, 08.01.2018 год. Појдовна точка ни беше, стандардната планинарска рута од селото Патишка Река кон бачилата према Остри Врв. Иако снег има постојано по патот нагоре, не беше во облик поволен за турно качување, па ни го забави движењето, а дополнително тежината на влажниот снег заради меките температури, скиите ни ги направи вистински тегови на нозе. Тура повеќе како ски …

повеќе »

Дивината на Шара викендов преку тура на Трансверзалец

26240903_shar planina plat transverzalec

Малку свежи пејсажи од задниот двор на Шар Планина. Интересни фотографии на Игор Јанковски направени изминатиов викенд при организирана тура од страна на ПД Трансверзалец, зимско искачување на врвот Плат , 2398 метри, 07.01.2018. Повеќе фотографии од турата овде фото Игор Јанковски  

повеќе »

Наместо да ја броиме годината со бројка, сакам да ја измерам со моменти – Mikaela Shiffrin

mikaela-shiffrin-sixpack

Од шумата информации често гледаме да ги извадиме оние информации што ќе ја оплеменат нашата мисла, ќе направат пат за додадена вредност и квалитет во размислувањето. Во прилог обраќање до јавноста на супер ѕвездата од светот на скијањето, младата Mikaela Shiffrin која испрати новогодишен поздрав и за тоа како го брои квалитетот на своето постоење.   “Ваквиот живот може да биде многу …

повеќе »

Незадржливата Shiffrin ја освои осмата трка сезонава во Алпско скијање

113703_G08_W01 fis

Крањска Гора, Словенија – Лидерот во секупниот поредок на Светскиот Куп Mikaela Shiffrin продолжува со неверојатни трки со победа во Веле Слаломот во Крањска Гора во саботата, што е нејзина осма победа во сезоната. И покрај тоа што се бореше со вирус и со дожд кој паѓаше на патеката 22 годишната американка успеа во двете возења да оствари вкупно време …

повеќе »

Ценовник за ски центри Копанки и Попова Шапка – Price list ski pass

16422652_sf freeride pelister cat skiing

Popova Sapka ski pass price liste 2017/2018 No Ski Center Popova Sapka Price 1 daily ski pass (January 2018) daily ski pass (February 2018) 800 den 700 den 2 half day ski pass  600 den 3 three days ski pass 1.800 den 4 seven days ski pass 5.000 den 5  ski pass for night skiing 500 den 6 ski pass for kids 400 den 7 seven days ski pass for …

повеќе »

Од денес во функција ски центарот Копанки Пелистер

16300157_sf freeride pelister cat skiing

Денес, сабота, 06 јануари 2018, започна со работа и ски центарот „Копанки“ на Пелистер,  ќе бидат во фунцкија двосед жичарата и ски-лифтот. Лифтовите работат од 8 до 15 часот. Во прилог тековните цени, важечки за оваа сезона 2017/2018 година Бр. Ски центар “КОПАНКИ” – Пелистер ЦЕНА 1 ТРИДНЕВЕН ПАКЕТ АРАНЖМАН (Полн Пансион и Ски билет) 5.500 ден 2 ДНЕВЕН СКИ …

повеќе »

Ски патрола доцна попладнево кон Планиница Бистра

IMG_20180105_213019_429

Доцна пристигнавме, па немавме многу време да стигнеме до планираната точка, не носевме ни челни ламби, но тоа не е страшно, ќе се вратиме пак, амбиентот беше таков ќе мора уште еднаш да го изуживаме. Снег има доволно на поволни линии за турно качување, а имаше и безбедни над 50 см снег низ доловите кои ги скијавме за назад.

повеќе »

Бурите кои беснеат низ Западна Европа ги блокираа француските и швајцарски ски центри

val thorens

Покрај силните ветрови и дожд на пониските места, бурата Еленор низ Западна Европа блокираше многу француски и швајцарски ски центри. Како што објавија ски центрите низ овие ски региони, многу лифтови изминативе два дена се ставени надвор од фунцкција, а биле пријавени и бројни интервенции за евакуирање на луѓе од заглавени гондоли и жичници. Многу од монденските места биле буквално одсечени …

повеќе »

Која е целта на хаштагот #skimacedonia

15994859_skimacedonia

Sharing is Caring Накратко, оваа организација е непрофитна невладина граѓанска организација чија основна дејност е да пишува за и околу македонските ски центри, зимските и планинарските спортови со тенденција за нивна промоција и унапредување ( Голема благодарност до сите фирми и поединци кои придонесуваат и помагаат) Како независна организација се стремиме да обезбедиме секогаш точни, навремени информации. Тоа за некои информации …

повеќе »

Ски центри ски состојба

26610185_mavrovo 03012018

Утре и деновите од продолжениот викенд не очекуваат претежно сончеви денови со слаб до умерен ветар Оперативни ски центри со активни лифтови за скијање се Попова Шапка и Маврово , во Крушево активен е само двоседот кој води до ски центар Станич. Лифтовите ќе продолжат со работа и после празниците. Ски состојба 4 јануари 2018, Попова Шапка , активни се сите …

повеќе »
Оди на лентата со алатки