Вести

Прооден патот кон ски центарот Кожуф

smrdliva voda - kozuf R112 (2)

За сите оние кои се интересираат, патото кон ски центарот Кожуф е чист и прооден и за лесни возила. Зависно од снежните врнежи и наносите кои се создаваат патот често се расчистува преку ангажиран концесионер опремен со функционален возен парк од специјализирани камиони возила, а меѓу нив и специјални камиони опремени со фрези (фрлачи на снег). Општината Кавадарци е одговорна …

повеќе »

Најдобри и најлоши тренерски совети

fis alpine ski 010

Тренерите се обидуваат да дадат најдобар можен совети на своите пулени – спортисти, да им се овозможи да ги извршуваат своите задачи и натпревари најдобро што можат. Но уметноста на менаџмент и мотивација, давање т.е добивањето на повратни информации не е лесна работа за нив. Што имаат да кажат некои од тренерите и скијачите од алпското скијање.  

повеќе »

Реализиран Алпски Куп МЕДЕНИЦА 2017

IMG_2832-2

Изминатиот викенд на падините на Бистра се оддржа првиот Алпски Куп Меденица во организација на ски клубот Меденица и Скијачка федерација на Македонија. Натпреварите се одржаа во дисциплината велеслалом за деца од 6 – 16 години. Учествуваа 86 натпреварувачи од повеќе македонски клубови. Патеката беше поставена од Никола Панчевски тренер на алпската јуниорска репрезентација на Македонија. Организаторот трката ја реализираше …

повеќе »

За REEL ROCK 11 или за големите успеси

4j5a9845-reel-rock

Кино Фросина, 28 февруари 2017 Е па драги качувачи и качувачки, eдинаесеттото издание на качувачката филмска сага REEL ROCK е позади нас. Видовме уште пет големи успеси, пет градниозни искачувања, возбудливи патувања и неверојатни човечки приказни. Заедно со нив се смеевме, се плашевме или пуштивме по некоја солза. Сепак ова се филмови чија главна цел е можеби да ги претстават …

повеќе »

Бистра Маврово – ски извештај 28 02 17

mavrovo 280217

Од 1 март 2017, картите во Маврово се по цена од 500 денари, нема полудневни, студентски и слично. Ќе работата горните лифтови (Галички, Жолт и сврзниот), искористете го времето, крем, наочари за сонце и уживајте во хоризонтите и чистиот кислород. Снегот е пролетен, на пладне кашест, кој рано рани ќе фати добар снег или тоа што остана од него. Бистра, …

повеќе »

Зошто forerunners – предвесниците се важни

98809_G06_W01 fis

Пред сите натпревари од Светскиот куп во Алпско скијање, се пуштаат таканаречените forerunners  “претходници” , на кои единствена задача им е финален тест проба на патеката, проценка на недостатоци и забелешки пред да стартуваат натпреварувачите. Ништо не се остава на случајноста, ниту пак се импровизира, колку и да изгледа неважно, при проверка и на најситни детали, одлука на судија, директор …

повеќе »

Les Trois Vallées – Француски алпи со Игор Караџоски

asdasd

Околу 500 км ски патеки, 120 крос кантри , 183 ски лифтови кои пренесуваат околу 260.000 скијачи на час, 1920 снежни топови и 76 ратраци. Оваа област ангажира 424 спасувачи – ски патрола и повеќе од 1500 ски инструктори. Трите Долини ги сочинуваат најдобрите ски центри кои се меѓусебно исповрзани, а станува збор за светски познатите ски ценри Куршвел, Валторенс, …

повеќе »

Мартовско скијање на Бистра за 500 денари

16422551_galicki belicki

Од денес 1 март 2017, картите во Маврово се по цена од 500 денари, нема полудневни, студентски и слично. Ќе работата горните лифтови, искористете го времето, крем, наочари за сонце и уживајте во хоризонтите и чистиот кислород. Снегот е пролетен, на пладне кашест, кој рано рани ќе фати добар снег или тоа што остана од него. Фото терени 26.02.2017 и  

повеќе »

Ски туринг Јабланица врв Парумба

IMG_2439-2 Jablanica Parumba Gorna Belica freeride ski touring

Тмурното време и “верните облаци” над Горна Белица, не ни дадоа многу моменти за уживање во хоризонтот кон Охридско езеро и околните врвови на Јабланица. Сепак кога станува збор за тури од овој калибар, каде потењето стартува во првите минути, а за возврат се компензира со спуштање низ доловите на врвот Парумба 2040м, задоволството секогаш надминува 100 проценти. На околу …

повеќе »

Најдоброто од југот – Пелистер низ креативната призма на Александар Буневски

sf freeride pelister fd-1-2

Постојано пишуваме за таа навистина добрата енергија која доаѓа од југот. Пелистер, дом на два ски центри, неколку планинарски домови, широки пространства за фрирајд, турно скијање, снежен фан парк, база на турно ветерани, ентузијасти, фрирајд операции со ратрак и неизбежната екипа на SSNL (ski&snowboard no limit). Шарен колаж кој придонесува и го вади најдоброто од планината. Во прилог видео едит …

повеќе »
Оди на лентата со алатки