Вести

Кулата на Титов Врв доби осветлување

14522934_kamena-kula-titov-vrv-planinarski-dom

Пред десетина дена беше повторно обновена кулата и поправени искрешените прозорци на Титов Врв. Планинарите од ПЕД Аргентус заедно со планинари и доброволци од други клубови на рака донесоа нова опрема и делови за санација на кулата. Меѓу опремата е и инсталација на соларен панел кој ќе обезбеди одредена количина на струја во објектот.  Сите оние кои директно и индиректно помагаат …

повеќе »

Freeride World Tour се шири на три континенти

freeride world tour

Во новата сезона за 2018 година, Freeride World Tour се проширува со натпреварување и ќе биде на три континенти. Во календарот иам две нови фрирајд станици, легендарни фрирајд дестинации како Hakuba во Јапонија и Kicking Horse, Британска Колумбија во Канада. Hakuba ќе биде и првата станица со која ќе стартува ова натпреварување во јануари 2018-та. Комплетниот календар NEW FOR 2018 – Hakuba, Japan – January …

повеќе »

Во несреќен случај при искачување на Матка загина Ивица Митровски

63604_ivica mitrovski

Во несреќен случај планинарот и алпинист Ивица Митровски загина утринава додека искачувал на познатата рута меѓу качувачите на карпи, Новогодишен гребен во кањонот Матка. Според изјавите од очевидици, вработени како обезбедувањето на хидроцентралата Матка бил забележан како паѓа од голема височина, додека се искачувал по карпите. Повредениот Ивица неколку часа подоцна почина на Ургентниот центар во Скопје – на Клиниката за …

повеќе »

Ново планинско засолниште под Солунска Глава

06-solunska-glava-vrv

Полската амбасада ќе помогне во реализација на проектот , поставување на планинско засолниште „Ванда“ на Солунска Глава. Македонската алпинистичка федерација (МАФ) и Амбасадата на Р. Полска, потпишаа партнерски договор во проектот за поставување на планинско засолниште на планината Јакупица, под карпестиот амфитеатар на Солунска Глава. Овој објект во голема мера ќе допринесе за безбедноста на странските и домашните вљубеници во …

повеќе »

Слаб интерес за ЗОИ 2018 во Пјонгчанг, па влезниците се делат на лотарија

pyeongchang2018 615x400

Зимските олимписки игри кои треба да се одржат од 9 до 25 февруари 2018 година во Пјонгчанг, се на праг да дожиеват комплетен неуспех во однос на посетеноста. Влезниците за олимписките натпревари се пуштени во продажба, но резултатите од продажбата се разочарувачки. Голем дел од влезниците веќе почнаа да се делат на лотарија. Малата популарност на зимските спортови во Ј. Кореја, …

повеќе »

Марсел Хиршер ќе го прескокне стартот на сезоната

Marcel Hirscher 00105

Во изминатите два месеци, алпските тимови на ФИС го направија своето враќање на снегот и ја започнаа својата техничка подготовка за зимата. По тренинзите на мускулите во салата со месеци, тие беа желни да се тестираат и да ги користат скиите. Сепак, и покрај силното тело, повредите се неизбежни, а некои спортисти беа потсетени на ова пред и воопшто да …

повеќе »

Нехар Травел организира “Ski Opening – Val Thorens”

0002139 nehar travel ski opening val thorens

Следи го настанот Оваа година во организација на Нехар Травел ќе имаме единствена можност да скијаме во најголемиот ски центар во светот “Три Долини”  (Les 3 Vallées). Сместувањето е во Val Thorens и тоа на отварање на ски сезоната. Val Thorens е алпски рај и еден од најелитните ски центри во југоисточна Франција, со повеќе од 600 километри обработен патеки. Љубителите на скијањето …

повеќе »

Sportbike на дополнителна локација во Скопје

0170914_121511_679 sportbike fischer regatta dare2b fuji bikes deuter

Дистрибутерот на спортска опрема Sportbike отсега ќе може да го најдете на дополнителна локација во Скопје, Градски Трговски центар приземје , во делот близу хотел Холидеј Ин. Sportbike во своите продавници покрај велосипедите од брендот Fuji и Cross , ја нуди скијачката опрема на Fischer, единствена вакум машина Fischer Vacuum за прилагодување на ски чизми по мерка, спортска облека Regatta , Dare2b …

повеќе »

REEL ROCK 12 премиера во ноември!

RR12

  Спремете се јако за најголемите качувачки приказни и качувачки ѕвезди. Петте нови REEL ROCK  филмови по дванаесетти пат ќе ви го разнесат умот и растресат колената, а ќе ви донесат и срцебиечка акција, смеа и вистинска инспирација. Веќе добро знаете како е шемата: најголемите качувачки достигнувања од минатата година преточени на видео лента. REEL ROCK 12 повторно ќе се …

повеќе »
Оди на лентата со алатки