Вести

Алпските ски центри објавија датуми за старт на сезона 2017/2018

skimacedonia-soveti-oprema

Новата ски сезона полека пристигнува, инвестициските зафати се при крај, а дел од елитните и најголеми ски центри веќе објавија и датуми за старт на ски сезоната и снежните радости. Во прилог табелата со датуми на планиран почеток на работа на ски центрите. Во некои од ски центрите кои имаат скијање на глечер во текот на целата сезона деновиве имаше …

повеќе »

Кога тренинзите се задолжителни за услови не се прашува

Nevados de Chillán alpine skiing trainings

Далеку на југот во Чиле е сместен ски центарот Nevados de Chillán , во негова близина постои активен вулкан кој повремено ги зачинува добрите пејсажи правејќи ја атмосферата нереална, но дополнително им прави проблеми на спортистите кои ги прават тренинзите во алпско скијање. Extra slipping needed to remove the ash, but no need for blue dye 😝 #nofilter A post shared …

повеќе »

Пелистер на ски календарот од ФИС натпреварите за новата сезона

IMG_2845 mavrovo bistra fis

Управата на битолскиот ски клуб Пелистер изминатиот период, успеа да регистрира два натпревари кои треба да се оддржат на Копанки, Пелистер во категорија FIS Children. Натпреварите се закажани за 27 и 28 јануари 2018 година, а истите се одобрени од Меѓународната ски федерација FIS. Како што објавија од клубот, ова се преубави вести за престојната сезона! Повеќе детали за календарот …

повеќе »

Protect Our Winters влегува во партнерство со FIS и нивните програми за младите

106533_G08_W01 fis Protect Our Winters

Свеста за животната средина која не опкружува е прв чекор кон заштита на планетата и нејзините ресурси. Следниот чекор е обезбедување на практични мерки кои сите треба да ги применуваат во нивното секојдневно функционирање. Изминатата декада е најтоплата евидентирана, a 2016 година како најтопла година до сега. Во меѓувреме, северната хемисфера од 1970 година па наваму изгуби милиони квадратни километри напластен …

повеќе »

Jamie Anderson кај жените и Marcus Kleveland кај мажите победници во сноуборд Slopestyle

106507_G08_W01 fis ski snowboard slopestyle

Во понеделникот на 4 септември 2017 година, беа реализирани првите натпревари од сезоната во сноуборд, Slopestyle Светскиот куп, а се одржаа во ски центарот Cardrona во Нов Зеланд. Jamie Anderson кај жените и Marcus Kleveland кај мажите се носители на подиумот во Slopestyle сноуборд натпреварувањата. Сноубордингот е еден од шесте олимписки дисциплини администрирани од ФИС – Интернационалната ски федерација. Дисциплина која содржи …

повеќе »

Очекувани временски услови за традиционалното искачување на Голем Кораб

14195205_ribnicka-skala-kabash-korab-ilina-arsova-dimitar-popov

Временски услови за локална зона, Кораб, 3 септември Врнежи, дожд во текот на ноќта до утринските саати со интензитет кој ќе намалува и се очекува врнежите да престанат. Облачноста исто така ќе се намалува до попладневните часови, за кога се очекуваат нови врнежи кои ќе продолжат во текот на следната ноќ. Ветар, умерен кон засилен југ – југозапад, истиот на …

повеќе »

Кавказ 2017 година, Елбрус 5642 м. и Казбек 5047 м

DSC_0280-kavkaz elbrus petar gerasimov psd makpetrol darko vulovic vak anapurna

Ви пренесуваме интересна и корисна репортажа за сите оние кои се на ум да го искачат кровот на Европа, егзотична дестинација низ призмата и искуството на Петар Герасимов – ПСД Макпетрол  … За миг помислив дека емоциите, љубовта, желбата и потребата од планина се губат, се трошат како многу работи во животот, па ми се виде, уште додека траеше експедицијата …

повеќе »

Балканска триологија – Рекордот се притиска надоле

21106669_aleksandar kirkovski dejan todevski filip todorovski

Момците Александар Кирковски , Дејан Тодевски придружувани од Филип Тодоровски продолжуваат да притискаат на времето кое е потребно да се искачат трите највисоки планински врвови на балканот, Вихрен, Мусала и Митикас. Ако ги ставиме пресметките и нивната форма тогаш во следниот обид ќе треба да се поработи малку на шоферот што ќе вози доволно брзо, дури и тоа станува предизвик …

повеќе »

Крали​ ​Марко​ ​Треилс​ ​-​ ​Трка​ ​за​ ​јунаци

Krali Marko Trails Trka za junaci (2)

Следи го настанот Ако сте љубители на трчањето и престојот во природа, имате авантуристички дух или пак едноставно сте во потрага по предизвик повеќе кој тешко се заборава, ви предлагаме да ја посетите Крали Марко Треилс – трката за јунаци. Од 22 до 24 септември оваа година, во Варош – Прилеп ќе се одржи седмото издание на трката во планинско …

повеќе »

Шпанците кои не мируваат #SouthLines

aymar navarro millan adria #SouthLines freeride ski

Аymar Navarro и Millan Adria се прославија и беа забележани минатата сезона со фрирајд епизодите #SouthLines од јужната хемисфера.  Овие двајца Шпанци не мируваат, па сега се повторо далеку на југот во Аргентина каде си тераат south lines. ​@aymar_navarro and @millan_adria​, providing you with your daily dose of adrenaline ! #SouthLines A post shared by Freeride World Tour (@freerideworldtour) on Aug 22, …

повеќе »
Оди на лентата со алатки