Настани

„Фемина 8-3“ изложба во КИЦ

ilina arsova femina 8-3 korab

Следи го настанот Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето и во соработка со Културно информативниот центар КИЦ од Скопје, имаат чест да Ве поканат на изложбата „Фемина 8-3“ која ќе се отвори во среда 28.06.2017 во 20:00 часот во галерискиот простор на Културно информативниот центар КИЦ во Скопје. Третото издание на „Фемина 8-3“ дефинира ликовен пристап …

повеќе »

#ПочниСоВодно

18835984_vodno

Следи го настанот Ова не е иницијатива само за почетници, ова е иницијатива за да останеме здрави, и да си ја подигнеме формата! Овој четврток ќе имаме поинаков автерворк, ќе биде со бенд на врв на Водно. Музичари кои свират кавери на странски хитови, македонска музика (Тоше, Влатко Стефановски) млади музичари на кои допрва им доаѓа времето. `Dad е името на …

повеќе »

МИСТЕРИИТЕ НА БЕЛАСИЦА II (МТБ НАСТАН)

misteriite na belasica mtb

Следи го настанот “Мистериите на Беласица” е настан кој по втор пат го организира велосипедски клуб АКТИВ од Струмица. Повелете на планинска велосипедска дводневна тура на прекрасната и “мистериозна” Беласица и уживајте во незаборавна викенд дружба. Стартот е од живописното струмичко село Смолари (360 м.н.в) кое се наоѓа во подножјето на планината Беласица), каде пријавувањето и регистрацијата на учесници започнува …

повеќе »

БЕГОВО ПОЛЕ OUTDOOR PARTY 2017-та

solunska-glava

Драги планинари и вљубеници во планинските убавини, ПСК Драчево Филип Чакаров по 5-ти пат ја организира забавата на најголема надморска височина во Македонија. Ќе ни биде задоволство што поголем број од вашите членови да земат учество во овој настан кој веќе деветта година традиционално се одржува. Добрата забава е загарантирана, а таа е зачинета со преубавите глетки на околината на …

повеќе »

Мала и Голема Враца од Брод

golema i mala vraca shar planina

Следи го настанот ТУРАТА Е ПРЕМЕСТЕНА ЗА ОВАА НЕДЕЛА 24-26 ЈУНИ Акцијата ќе биде организирана со шатори. Превоз – се групираме со сопствени возила. План : 16 јуни (петок) – попладне поаѓаме за Косово и стигнуваме до Брод – хотел Арџена – тука кампуваме 17 јуни (сабота) – го собираме кампот и се упатуваме кон Тија Вода и потоа до …

повеќе »

Шарски Води 2017 – Планиско Велосипедски Маратон

16722547_sharski vodi 2017

Следи го настанот ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација која е од рекреативен и натпреварувачки карактер. Маратонот како и секоја година традиционално се одржува последниот викенд од месец Јуни. Планинско – Велосипедска патека: ПОПОВА ШАПКА – МАВРОВО – ВРУТОК. Програма: Старт: Планинарски дом „Смрека“ на Попова …

повеќе »

Ultra Last Minute сместување во хотел Алпина Маврово за Маврово МТБ маратон

101045698_alpina-hotel-nehar-mavrovo

Овој викенд за време на Маврово МТБ Маратон имате можност за поволно сместување во хотел Алпина Маврово. Преку Grooper.mk Ultra Last Minute! Јуни во Маврово (17.06 – 19.06.2017)! 64% попуст на ноќевање со појадок во стандардна или панорамска соба во Хотел Алпина 4* во вредност од 2170 ден. по цена од 790 ден. Ноќевање со појадок за едно лице во стандардна …

повеќе »

Стогово – Биг Дорук 2268м

Stogovo Biag Doruk (3)

Следи го настанот Ајде сите на една поинаква тура на планината Стогово и нејзиниот врв-првенец Биг Дорук 2268 мнв. Зошто е Биг Дорук поинаква тура? Затоа што планината е неистражена, нејзините ресурси чекаат да бидат искористени, патеките се најретко одени, се проаѓаат камени куолари – тука целосно сте препуштени на мајката природа, а ќе видите зошто. ОПИС НА ТУРАТА: – …

повеќе »

КОРАБСКИ ВОДОПАД – МЕМОРИЈАЛ ДИМИТАР БОЦЕВСКИ

Mal Korab

Следи го настанот На 18.06.2017 (недела) ПСД КОРАБ организира еднодневна планинарска тура до Корабскиот водопад – водопадот во горниот тек на Длабока река, Акцијата е посветена на нашиот прерано починат член Димитар Боцевски. Настанот е влезен во календарот на годишни акции на ФПСМ. Корапскиот водопад (Пројфелски водопад) — водопад во горниот тек на Длабока Река на планината Кораб. Се јавува …

повеќе »

ПРЕЗЕНТАЦИЈА ‘РЕД ФОКС ЕЛБРУС 2017’

red fox elbrus aleksandar kirkovski dejan todevski

Следи го настанот ПК Македон ве поканува на презентацијата “Ред Фокс ЕЛБРУС 2017” каде нашите членови Александар Кирковски и Дејан Тодевски ќе споделат лични искуства од учеството на една од потешките светски планински (скајранинг) трки – до врвот Елбрус 5642 мнв. Тие беа дел од МК тимот, заедно со Марјан Бонев и Кирил Филиповски, кој во периодот 29.04.-08.05.2017 престојуваше на …

повеќе »
Оди на лентата со алатки