Настани

19-ти Меморијален Марш „Четири Алпинисти“ Солунска Глава

solunska-glava

Следи го настанот Почитувани По повод 19 годинини од несреќата во која животот го загубија нашите другари – алпинисти : Влатко Боцевски, Бранислав Ристовски, Огњан Филиповски и Предраг Толмачев, во периодот од 08-10.12.2017г. во организација на АК. „К2“ ќе се одржи традиционалното искачување на врвот Солунска Глава. Ве повикуваме заедно да го одбележиме овој настан и да одадеме почит на …

повеќе »

СО СРЦЕ ЗА ЗЕЛЕНО МАВРОВО

IMG_20170619_135625_kjurkov dol bistra mavrovo

Следи го настанот Сабота , 2 декември, Мавровски регион Ски центарот Маврово и Go Green со асистенција на НП Маврово и општина Маврово и Ростуше организира голем еко придонес.   Ви благодариме за вашата вклученост и испратените фотографии со отпадни места низ Маврово. По направената анализа, одлучивме акцијата за чистење да се одвива на следните локалитети: 1. Детско одморалиште Бунец …

повеќе »

Искачување на Караџица Остри врв

ostrivrv17379

ПК Македон организира, следи го настанот Отворена еднодневна акција на Караџица со Остри врв 2340 м.н.в. Недела 26 ноември 2017 Продолжуваме со есенската хајкинг сезона со уште еден популарен врв (можеби два), овој пат на Караџица. Турата започнува од с. Патишка река (1243 м.н.в) од каде се одвојува макадам, а искачувањето продлжува низ шумски предел. Преку шумата се упатуваме кон бачилото …

повеќе »

Планински велосипедизам – Мавровска тура

probike-mavrovo-skimacedonia-bogdevo

  Probike Skopje организира, следи го настанот Првпат кога ја конзумиравме турава, залепи ептен…викендот што е пред нас, недела, 26.11.2017 се вози една од најживописните МТБ тури, а е лоцирана во рамкие на националниот парк Маврово. Рутата  е на релација MAVROVO – STREZIMIR – BRODEC – KRAKORNICA – BOGDEVO – VRBEN – MAVROVO. Стартот е во 09:00, собирна точка Маврови Анови, …

повеќе »

Јога на Бистра планина

22519144_joga na planina

Healthy YOGA организира, следи го настанот Јога на Бистра планина ! Продолжен викенд во ДЕКЕМВРИ За 2 ноќевања со доручек и учество на работилниците цената е 2610 мкд за уплати до 16.11.2017 (2.900 е вкупна цена) За 3 ноќевања со доручек и учество на работилниците цената е 3.600 мкд за уплати до 16.11.2017 (3.900 е вкупна цена) *Повеќе информации на крајот …

повеќе »

Меденица – Карбула – Галичник

IMG_20171121_203117_medenica manastirishte

I love hiking организира, следи го настанот Еднодневна планинарска акција организирана на преубавата Бистра ( Маврово ) со врвовите Меденица 2163мнв и Карбула 2148мнв со крај во селото Галичник. На врвот ќе имаме фото сесија и повеќе добри фотографи за добри фотки. ОПИС НА ТУРАТА – Турата е за сите видови на планинари од почетници до сите кои искачиле по некој …

повеќе »

Врв 3/12: Попово Гумно на Китка (1193 м.н.в)

23456525_transverzalec kitka popovo gumno

Следи го настанот За крајот на годината, во месецот кога е најкраток денот, ја завршуваме трилогијата на масивот Мокра со искачување и истражување по северната падина на Китка со нејзините природни и историски месности. Тура особено погодна и препорачлива за оние кои се почетници и сакаат да започнат со планинарење, а за оние поредовните и искусните, добра вежба, тренинг и …

повеќе »

ФПСМ по повод светскиот ден да планината ве кани на документарни филмови и презентации

23799983_federacija na planinarski sportovi na makedonija

Следи го настанот По повод Светскиот ден на планетата, 11 декември, Федерацијата на планинарски спортови на Македедонија организира манифестација под името “Светски ден на планината” На манифестацијата со свои презентации ќе учествуваат сите планинари со најголеми достигнувања во Македонија, а специјален гостин ќе биде Бугаринот Бојан Петров, кој досега има искачено 10 од вкупно 14 Хималајски врвови над 8.000 метри. На …

повеќе »

Ski Opening – Копаоник 7-10 декември

glavni-baner_kopaonik-ski-opening

Нехар Траевл организира, следи го настанот   КОПАОНИК – Најпознат туристички центар во Србија, преку целата година нуди идеални услови за активен одмор и уживање во природа, порадибогата и занимлива спортско – рекреативна понуда. Климата на Копаоник е обележана со преку 200 сончеви денови годишно поради што носи назив “сончева планина” Копаоник е прогласен за национален парк 1981 год. Туризмот …

повеќе »

Искачување на Чеплес – Солунска Глава

solunska-glava

Следи го настанот Екипата на I love hiking – group Macedonia овој 5-ти ноември се приклучува кон програмата и акцијата на планинарски спорски клуб Чеплес. Како што и знаете од местата кoи беа одвоени за нас повеќе НЕМА СЛОБОДНИ МЕСТА, а и многу луѓе чекаат за да се ослободи место. Сите оние што нема да ги подмирите трошоците за превоз …

повеќе »
Оди на лентата со алатки