Настани

3 Традиционален марш посветен на Даре Џамбаз

kozjak prilep dare dzambaz

Почитувани планинари, љубители на планината. ПСЗ „Козјак“ – Прилеп на ден 10.04.2016 недела, организира традиционален марш посветен на основоположникот на планинарството во Р. Македонија , Даре Џамбаз. Оваа атрактивна патека е во должина од 16 км. и изобилува со културно историски споменици. Релација : Прилеп – с.Дупјачани – Сурун-Старо македонски гробници – Горно Село- ман. св Богородица(Трескавец) – Маркови Кули …

повеќе »

Лето иде #vol.2

Jasen mart 2016

I love hiking  – Уште една од оние тури каде имате повеќе опции, кој да каде сака може да се качи, секоја екипа може да си го помине времето како сака, за да си ја направите вие турата да ви биде убава и лесна. Првата етапа на турата е една од најлесните тури за почетници, додека 2-от дел е каменест ( …

повеќе »

Freeride викенд на Пелистер

freeride kopanki pelister SSNL

SF Freeride -SSNL организира фрирајд тура за сабота 26.03.2016 и недела 27.03.2016 Скијање од 2000 – 2600 метри Стартна, собирна точка инфоцентар на Копанки во 09:00 часот Информации и резервации на телефон 075 207 013 Коце Мусулинов Weather report: Сончево, слаб умерен ветер, температури до -3°C

повеќе »

Трекинг на Пелистер

pelister antena prespansko ezero

После долги договарања, конечно Пeлистер. Отворена дводневна “trekking” тура на планината Баба над Битола. Со прoшетка низ националниот парк Пелистер и спиење на Големо езеро нa 2218 мнв, во п.дом “Димитар Илиевски – Мурато” 26.01.2016 година во 04:00 часот од паркингот пред поштата кај новата железничка станица е поаѓањето. Пристигнувањето е во националниот парк Пелистер на 1400 м.н.в од каде …

повеќе »

Мартовски кон Титов Врв

Titov Vrv Shar mountain (16)

ПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Мартовско искачување на Титов Врв и/или Плат на 20 Март 2016 год. Акција 1 – Искачување на Титов Врв уште познат како Голем Турчин или Шар, највисокиот врв на Шар Планина и втор највисок врв во Македонија со височина од 2.747 метри. Маршрутата на искачување започнува од планинарскио дом Смрека и продолжува кон Церипашина (2.531м.), преку врвот …

повеќе »

Тура Матка-Водно, нека биде масовна

matka vodno i love hiking

Било што да почнете во животот е тешко, така што и овој најздрав спорт е тежок. Нема нешто што не е тешко кога е прв пат. За сите почетници кои сакаат да видат што претставуваат долгите прошетки по планините што ги правиме, еве ви можност.Настанот, Матка-Водно е најлесната долга тура што може секој да види до кај е со кондицијата. Летото …

повеќе »

Тура до Осогово, Царев Врв и Калин Камен #get inspired

carev vrv kalin kamen osogovo

Еднодневна отворена акција на I Love Hiking по Осоговсиот масив. Турата е за сите категории на уживатели кои сакаат да се прошетаат и да се наполнат со позитивна енергија, од почетници до страствени уживатели од сите возрасти. Целта на овој евент е дружба, запознавање на нови потенцијални тимски играчи, малку одмор од напорните тури и пред се запознавање со стариот …

повеќе »

Ехо Патува: Штип

eho 1

Со селекција од својата програма, Планинскиот Филмски Фестивал „Ехо“ ќе се дружи со вљубениците во планините и планинските спортови во неколку градови во Македонија. Продолжуваме со Штип! Во соработка со Штипската силна фракција на TREX :), на 2-ри март (среда), со почеток во 19 часот, Ехо ќе проектира дел од својата програма во големата сала во Домот на млади – …

повеќе »

Streif – One Hell of a Ride – за љубителите на планинскиот филм, адреналинот, борбата, брзините, скијањето…

STREIF_Aksel Lund Svindal_Training_Copyright_Planet Watch001

“Ако се сомневаш во себа дури и малку, спакувај си ги скиите и оди си дома” Max Franc “Првиот пат кога бев на почетокот во Kitzbühel бев многу исплашен…….Всушност сакав да се повлечам назад од куќичката за старт и да се симнам надолу со гондолата”  Didier Cuche Streif – One Hell of a Ride е наменет за сите љубители на …

повеќе »

Ехо Патува: Битола

eho planinski film 2015

Со селекција од својата програма, Планинскиот Филмски Фестивал „Ехо“ ќе се дружи со вљубениците во планините и планинските спортови во неколку градови во Македонија. Продолжуваме со Битола! Во соработка со ПСК „Димитар Илиевски – Мурато“ од Битола, на 29ти февруари (Понеделник), со почеток во 19 часот, Ехо ќе проектира дел од својата програма во малата сала во НУ Центар за …

повеќе »
Оди на лентата со алатки