Настани

Љуботен 2.499 мнв за 13ти Ноември

ljuboten-livadicko-sneg (2)

Следи го настанот Љуботен е висок 2499 метри. Иако не е највисок врв на Шара, поради своите црти и поради издвоеноста од другите, тој е највпечатлива шарпланинска точка, и еден од најубавите врвови на Шара. Поради својот облик на пирамида, и поради својата забележливост од сите страни и од поголеми далечини, за Љуботен се искористени многу епитети – тој е …

повеќе »

05 – 14 jaнуари 2018 ЗАКОПАНЕ – Полска

46568_691_z ski zakopane poland

ПСД Макпетрол организира, следи го настанот Закопане е највисокиот град во Полска. Градот лежи на надморска височина од 750-1126 м. Има околу 30.000 жители. Во Закопане има шест музеи и пет галерии. Но најпознат е како ски центар од светски ранг. Во него се одржани многу светски првенства во класично скијање, во биатлон, во лизгање, во ски скокови и др. Заедно со …

повеќе »

5-14 јануари – Val Thorens

Val-Thorens_pistemap_full

XMKD Сноуборд клуб организира, следи го настанот FIRST MINUTE ЦЕНА 399€ Пакет аранжманот вклучува: 7 дневно сместување во 4ро креветни студија, шест дневнa ски карта (ski pass) за Val Thorens и Orelle и превоз од Скопје. РЕЗЕРВАЦИИ kaj Александар на ТЕЛ 078 330700 ПЛАЌАЊЕ НА 4 РАТИ ( Отк, Нов, Дек и Јан)И оваа година со ХМКД ќе имаме единствена …

повеќе »

Ехото на Шара најдалеку се слуша

22713174_Leshnica Shar planina sreden kamen

Следи го настанот Шар Планина и по речиси две децении нема статус на национален парк. Платформата Пријатели на Шара се залага оваа планина да се заштити и лобира процесот за прогласување на Шар Планина да се забрза. Истовремено локалното население бара контролирано управување со ресурсите на Шара бидејќи постојат илегални активности и гледа како природата се уништува со децении наназад. …

повеќе »

Илина Арсова – Циклус слики и цртежи под наслов „Currently: Lurra“

Currently Lurra ilina arsova

Циклус слики и цртежи под наслов „Currently: Lurra“, е работен претежно во 2017 година, во непосредна врска со последните планинските доживувања претопени во скици, записи и дневници. Насловот накусо опишува еден номадски пат, користејќи го Баскијскиот збор за планетата Земја, Lurra. Шарените планини потекнуваат од нов психолошки момент во ликовното творештво, каде по долгогодишно со-дејствие со природата, почнувам да ја разоткривам нивната …

повеќе »

ЕХО Фестивал на планински филм 2017

22496234_eho festival na planinski film 2017

Почитувани, стигнавме до број 8 фестивалско издание. Ни претставува огромно задоволство, да ја најавиме програмата на овогодинешното 8мо издание на Ехо, на кое имаме најбогата филмска и презентациска програма до сега, со 35 филмови од автори од 13 земји и тројца меѓународни презентери – гости од Полска, Украина и Франција. и подршка од домашен терен со уште две презентации. Проектираме …

повеќе »

Поинаков аутдор викенд Креативен Викенд – книжевност и поезија во Лазарополе

kreativen vikend lazaropole

После подолго време Креативен Викенд – Лазарополе односно главниот иницијаторот на овие серија креативни настани, Јован Ламбески организира повторно собир на поети, дружба и творење во природа. Имавме можност да присуствуваме на неколку настани во рамките на креативните викенди кои без исклучок беа полни позитивна енергија, хумор, креативност, учење нови работи за музика, фотографија, пишување текстови, запознавање со историјата и …

повеќе »

Празнично на алпите Божиќ во Франција – Les 2 Alpes January 2018

800_Les2Alpes-skimacedonia

Следи го настанот Јануарско скијање на вториот најстар ски центар во Европа после Шамони, а воедно и еден од највисоките со глечерот на висина од 3600м. (тука се скија и во лето). Град со околу 2000 жители со голем број на ресторани и барови. Градот е сместен на 1650м надморска височина. Les 2 Alpes е познат и по најтешката црна …

повеќе »

Работилница : Движи се безбедно низ македонските планини

22048128_fpsm

Следи го настанот Почитувани, ФПСМ организира работилница на тема „Движи се безбедно низ македонските планини“. Работилницата ќе се одржи во ДХО Даре Џамбаз – Скопје, во сала 1. На настанот свое излагање ќе имаат повеќе комисии во склоп на федерацијата и тоа : Комисија за планинарски патеки, Комисија за планинарски водичи, Комисија за високогорство и експедиции и Младинска комисија Младинска …

повеќе »

Покажи еко страна, за зима без мана

Pelister06

Следи го настанот Ски клубот Пелистер од Битола организира еко акција за расчистување на ски стазата во ски центарот Копанки пред престојната скијачка сезона ⛷⛷⛷. Основна цел е подигнување на свеста за заштита на Национален парк Пелистер. Настанот е промотивно чистење на стазата на Ски Центарот Копанки пред почеток на новата зимска сезона 2017/2018 година. На самиот настан ќе биде …

повеќе »
Оди на лентата со алатки