Настани

Планински фестивал Попова Шапка 2015 многу точак и планинско трчање

popova sapka mountain festival bike and running1

Во организација ПРОБАЈК Скопје по 5ти пат ќе се одржи Mountain festival “ Попова Шапка” 2015 – BIKE AND RUNNING,  тридневна манифестација од 28.-30.08. 2015 год.на терените на Попова Шапка. Целта на манифестацијата е организирање на рекреативен настан од натпреварувачки меѓународен карактер – велосипедска трка со учество на лиценцирани и нелиценцирани велосипедисти од Македонија, Балканот и Европа. Велосипедските трки се состојат од XC …

повеќе »

Art of Living Yoga викенд IKAR hut

Art of Living Yoga IKAR hut Ohrid Lagadin

Теодора Костовска, Art of Living Yoga учител, Можност викендов да поминете низ незаборавно искуство на враќање кон нашата права Природа: Љубов, ентузиазам и детска чистота! 10 часовна работилница распоредена во 5 сесии на 26, 27 и 28 Јуни, по цена од 1000 МКД. Сесиите ќе се одржуваат од 7-9 часот наутро и од 6-8 часот навечер. За да се постигне …

повеќе »

Интернационалниот ден на јогата на Кањонот Матка

svetski den na jogata kanjon matka

По повод одбележувањето на Интернационалниот ден на јогата, Lux Integra – Coaching & Self Development ви нуди интересно доживување на Кањонот Матка. Предвидени се 3 програми: јога, медитација и групни вежби и свесно набљудување на природата. Останатото време ќе шетаме, ќе се дружиме и ќе уживаме во позитивниот ден. Весна ќе не води низ креативно вежбање на јога асани, техники …

повеќе »

Eднодневна тура до Лешница, Шар Планина

leshnica shar planina 1

ПК Македон организира Отворена еднодневна акција на Шара и месноста Лешница Недела, 21 јуни 2015 Турата поаѓа од Попова Шапка, каде се приклучуваме на 20тиот МЕМОРИЈАЛЕН МАРШ „МАРКО ИЛИЕВСКИ“ на ПК ТЕТЕКС, а заедно се искачува месноста Горна Лешница. Потоа преку Долна Лешница по кружна патека се враќаме во Попова Шапка. Турата е кружна и без многу искачување, а е …

повеќе »

Ај да возиме на Пелистер

ajde da vozime pelister

Кружна тура во траење од два дена, преку Лазова Вила – Ловечка Куќа – Големо Езеро кон Муза. Зависно од временските услови турата може да виде на 4-5 јули или пак на 11-12 јули.  Ден 1  Стартот на патеката е од паркингот пред инфоцентар на НП Пелистер на 1360мнв. Oд тука по макадам пат по блага угорнина околу 8км. има …

повеќе »

Низ Прва Македонска Трансверзала од 4-12 јули

prva makedonska transverzala

Првата Македонска Трансверзала е планинарска патека која се протега од Љуботен до Охрид. По своите карактеристики тоа е најдолгата планинарска патека во Македонија, а веројатно е и една од потешките планинарски патеки од овој тип во Европа. Патеката е поставена 1975 година од група планинари од Планинарското друштво „Елема“ при Електро-Машинскиот факултет во Скопје. Во текот на неколку години патеката претрпе …

повеќе »

Со точак низ Крушево

Krusevo (7)

На 14 јуни со точак низ Крушево. Уште 15 слободни места за точак.Превозот од Скопје е обезбеден со Неоплан автобус. Цената на пакетот е 800 денари.Во цената е вкалкулиран автобуски превоз и превоз на точак, ручек во село Горно Дивјаци. Во рутата за возење се опфатени спомен куќата на Тоше Проески, споменикот Македониум, манастирот Свето Преображение, крстот, селата Арилево и Долно …

повеќе »

Тур де Галичица број 2

Tur De Galicica 2015

На 20 – 21 јуни низ Преспанскиот регион, престолнината на првата средновековна македонска држава, по втор пат се вози Тур де Галичица 2015. Турата е кружна и започнува од плоштадот во Ресен, низ Отешево и Царина се искачува Галичица кон Суво Поле и поранешните ски терени се продолжува off-road возење се до селото Болно и после повторно кон Ресен. Должината на патеката е 71 км од кои …

повеќе »

Водопад на Длабока Река, Корабски масив

Долината на Длабока река, Кораб

ПСД Макпетрол организира планинарска акција од  с. Рибница до водопадот на Длабока Река. Датум: 21.06.2015 (недела) Време на поаѓање: 6 ч. од железничка станица Превоз: Зависно од групата и желбите на пријавените кандидати може да се организира превоз со комбе кој би чинел 600-700 ден. зависно од бројот на учесници или сопствен превоз. 13 ч. пристигнување кај водопадот 19 ч. пристигнување …

повеќе »

МТБ МАРАТОН – МАВРОВО 2015

energi cycling mtb mavrovo

Пропозиции за учество на МТБ маратон – Маврово 14 јуни 2015 годинаМаратонот и полу – маратоно т имаат рекреативно-натпреварувачки карактерhttp://www.energi-cycling.mk/index.php/2015-2/marathon-2015Должина:– Маратон 90км http://www.energi-cycling.mk/index.php/2015-2/marathon-2015/gps-tracks/viewtrack/8-galicka-golem – Мал маратон 42км http://www.energi-cycling.mk/index.php/2015-2/marathon-2015/gps-tracks/viewtrack/9-mavrovo-mal Старт: 14.06.2015, 09.00 часот плоштад Маврово – под хотел Бистра Организатор: Велосипедски Клуб Енерџи – Скопје, Национален Парк Маврово, Општина Маврово – Ростуше, US AID, Проект за Експанзија на Мали Бизниси, Велосипедска Федерација …

повеќе »
Оди на лентата со алатки