Настани

Премиера на THIS IS HOME

21993059_this is home skopje screeining

Премиерно следниот месец во организација на XMKD ќе имаме можност да проследиме интересен ски филм, This Is Home на FACTION COLLECTIVE. На две места во два датуми 8 октомври Кино Карпош, 16 октомври ByPass Cafe во Скопје  

повеќе »

Меморијален марш „Филип Чакаров – човекот планина“

1255524072_filip-cakarov

Следи го настанот На денот на навршување на една година од прерано згаснатиот живот на нашиот другар Филип Чакаров, ќе се одржи меморијален марш во негова чест. Ги покануваме сите кои го сакаа и почитуваа да му оддадат почит со тоа што ќе земат учество во маршот. Технички податоци: Маршот ќе содржи две рути: – Тешка: Се поаѓа од локалитетот …

повеќе »

Нехар Травел организира “Ski Opening – Val Thorens”

0002139 nehar travel ski opening val thorens

Следи го настанот Оваа година во организација на Нехар Травел ќе имаме единствена можност да скијаме во најголемиот ски центар во светот “Три Долини”  (Les 3 Vallées). Сместувањето е во Val Thorens и тоа на отварање на ски сезоната. Val Thorens е алпски рај и еден од најелитните ски центри во југоисточна Франција, со повеќе од 600 километри обработен патеки. Љубителите на скијањето …

повеќе »

Фитнес програм – Инсенити во Kaрпош

20992935_xmkd snowboard klub skopje

Следи го настанот XMKD Snowboard Club организира  ФИТНЕС ПРОГРАМ ВО: КАРПОШ ОРЦЕ НИКОЛОВ: ВТОРНИК, ЧЕТВРТОК и ПЕТОК 18:00h А ШТО Е ВИСОКО ИНТЕНЗИВЕН ИНТЕРВАЛЕН ТРЕНИНГ: Што се подразбира под високо интензивен тренинг? Било кои вежби кои ги правиме со максимум капацитет во комбинација со фиксни периоди на намалување на интензитетот или целосен одмор. На пример, добра почетничка вежба е трчањето, започнувате така …

повеќе »

26-то Традиционално искачување “Голем КОРАБ 2017“

korab-vrhovi-balkana-al-jazeera_1386

Следи го настанот 26-то ТРАДИЦИОНАЛНО ИСКАЧУВАЊЕ „ГОЛЕМ КОРАБ 2017“ Програма: 03,09,2017 – НЕДЕЛА 9:00 Официјално започнување на искачувањето 15:00 Затворање на врвот за искачување и враќање на сите од врв и од патеката назад ко караула Победа. Нема да се дозволи натамошно искачување поради режимот на гранична контрола и безбедност на учесниците. 16:00 доделување на Признанија и Благодарници на учесниците. …

повеќе »

12 Врвови outdoor викенд забава

Следи го настанот По повод искачувањето на последниот врв за планинарскиот предизвик „12 Врвови“ кој се поклопува со продолжениот празничен викенд за денот на независноста на Република Македонија, ве покануваме на голема забава и завршен настан кој претставува и своевиден спортско-културно музички хепенинг на отворено (out door) на планината Бистра и кој опфаќа богата програма со повеќе спортови и out …

повеќе »

Sava Bistra Adventure 2017

21105743_prv do vrv

Следи го настанот Сава адреналинската авантура, е спортски настан кој треба да се најде на вашиот календар. Со велосипедска патека од 55км и одличен пејсаж, трка за најмалите со природни препреки и патека за пешачење/трчање со најбрзо време. Годинава почнуваме на 01 септември. Првите два дена, 01 и 02 септември се наменети за дружба и забава. Имаме камп, понеси ја …

повеќе »

Крали​ ​Марко​ ​Треилс​ ​-​ ​Трка​ ​за​ ​јунаци

Krali Marko Trails Trka za junaci (2)

Следи го настанот Ако сте љубители на трчањето и престојот во природа, имате авантуристички дух или пак едноставно сте во потрага по предизвик повеќе кој тешко се заборава, ви предлагаме да ја посетите Крали Марко Треилс – трката за јунаци. Од 22 до 24 септември оваа година, во Варош – Прилеп ќе се одржи седмото издание на трката во планинско …

повеќе »
Оди на лентата со алатки