Настани

КРУШЕВО НИЗ КОРИЈА OUTDOOR ФЕСТИВАЛ 2017

19059251_krusevo niz korija

Следи го настанот На 19 и 20 август ќе се случи по трет пат фестивалот на отворено „Крушево низ корија” кој во своите содржини ќе опфати: – кампување со сите придружни содржини (бендови,DJ-и и сл.) – планински велосипедизам, – планинарска тура низ крушевската корија, – тандем летови со параглајдер… Сите овие активности ќе бидат дополнети со дегустација и промоција на …

повеќе »

Аутдор фестивал “WHEN IN KRUSEVO”

65528 whenin krushevo

Следи го настанот Прв outdoor фестивал во Крушево на Крушевското езеро! Повелете да се рекреираме, спортуваме и да се забавуваме во најаутдор градот во Македонија и на Балканот! When in Krusevo, започнува на 4-ти, а ќе трае до 6ти Август. Вклучува тури во МТВ, планинарење, како и повластени цени за тандем параглајдинг! When in Krusevo има за цел да понуди …

повеќе »

TOUR DE LAKE(S)

National Park Galicica_20170505

Следи го настанот 2 езера на 2 август Овој Илинден подгответе се за велосипедска тура која во еден ден ги обединува Охридското Езеро, Преспанското Езеро и Галичица. Турата е рекреативна и е наменета на сите оние кои сакаат празникот да го поминат на велосипед покрај најголемите македонски езера и прекрасната Галичица. Должината на турата е 150 км со почеток во …

повеќе »

ЗАПАДНА МАКЕДОНСКА ТРАНСВЕРЗАЛА

prv makedonska transferzala (FIRST MACEDONIAN TRAVERSE)

Следи го настанот ЗАПАДНА МАКЕДОНСКА ТРАНСВЕРЗАЛА или ПРВАТА МАКЕДОНСКА ТРАНСВЕРЗАЛА е планинарска патека која се протега од Љуботен до Охрид. По своите карактеристики тоа е најдолгата планинарска патека во Македонија, а веројатно е и една од потешките планинарски патеки од овој тип во Европа. Ги покануваме планинарите и планинарските друштва да земат учество во организираното поминување на Западната Македонска Трансверзала …

повеќе »

„Фемина 8-3“ изложба во КИЦ

ilina arsova femina 8-3 korab

Следи го настанот Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето и во соработка со Културно информативниот центар КИЦ од Скопје, имаат чест да Ве поканат на изложбата „Фемина 8-3“ која ќе се отвори во среда 28.06.2017 во 20:00 часот во галерискиот простор на Културно информативниот центар КИЦ во Скопје. Третото издание на „Фемина 8-3“ дефинира ликовен пристап …

повеќе »

#ПочниСоВодно

18835984_vodno

Следи го настанот Ова не е иницијатива само за почетници, ова е иницијатива за да останеме здрави, и да си ја подигнеме формата! Овој четврток ќе имаме поинаков автерворк, ќе биде со бенд на врв на Водно. Музичари кои свират кавери на странски хитови, македонска музика (Тоше, Влатко Стефановски) млади музичари на кои допрва им доаѓа времето. `Dad е името на …

повеќе »

МИСТЕРИИТЕ НА БЕЛАСИЦА II (МТБ НАСТАН)

misteriite na belasica mtb

Следи го настанот “Мистериите на Беласица” е настан кој по втор пат го организира велосипедски клуб АКТИВ од Струмица. Повелете на планинска велосипедска дводневна тура на прекрасната и “мистериозна” Беласица и уживајте во незаборавна викенд дружба. Стартот е од живописното струмичко село Смолари (360 м.н.в) кое се наоѓа во подножјето на планината Беласица), каде пријавувањето и регистрацијата на учесници започнува …

повеќе »

БЕГОВО ПОЛЕ OUTDOOR PARTY 2017-та

solunska-glava

Драги планинари и вљубеници во планинските убавини, ПСК Драчево Филип Чакаров по 5-ти пат ја организира забавата на најголема надморска височина во Македонија. Ќе ни биде задоволство што поголем број од вашите членови да земат учество во овој настан кој веќе деветта година традиционално се одржува. Добрата забава е загарантирана, а таа е зачинета со преубавите глетки на околината на …

повеќе »

Мала и Голема Враца од Брод

golema i mala vraca shar planina

Следи го настанот ТУРАТА Е ПРЕМЕСТЕНА ЗА ОВАА НЕДЕЛА 24-26 ЈУНИ Акцијата ќе биде организирана со шатори. Превоз – се групираме со сопствени возила. План : 16 јуни (петок) – попладне поаѓаме за Косово и стигнуваме до Брод – хотел Арџена – тука кампуваме 17 јуни (сабота) – го собираме кампот и се упатуваме кон Тија Вода и потоа до …

повеќе »

Шарски Води 2017 – Планиско Велосипедски Маратон

16722547_sharski vodi 2017

Следи го настанот ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација која е од рекреативен и натпреварувачки карактер. Маратонот како и секоја година традиционално се одржува последниот викенд од месец Јуни. Планинско – Велосипедска патека: ПОПОВА ШАПКА – МАВРОВО – ВРУТОК. Програма: Старт: Планинарски дом „Смрека“ на Попова …

повеќе »
Оди на лентата со алатки