Опрема и совети

Каква храна е најдобро да понесете со себе на планина и скијање

FOOD_barsNuts_750x400

Кога правите повеќе дневни тури и захтевни турно искачувања, добро е да имате високо енергетско мени за одржување на добра кондиција. Заборавете на газирани пијалоци полни со шеќер, огромни сендвичи со салами, мајонез, паштети или бурек кои не траат долго и за кои можноста да ви го расипат денот е голема. Сите знаеме колку е важна храната, некои не можат …

повеќе »

Фрирајд/Турно ски чизми наша селекција 2018

ski touring mavrovo

Веќе сме 2018 година, во изборот и селекцијата одевме пред се на идеална комбинација фрирајд / турно ски чизма во која при одлука доминира тежината и можноста на чизмата да биде за што повеќе терени. Сепак ретко кој од нас има по 2-3 или 5 пара ски чизми кои би ги менувале во зависност од потребите и турата која ја …

повеќе »

Ски туринг ранци 2018 наша селекција

ski-touring-pack

Во прилог наша селекција од специјализирани ски туринг ранци кои задоволуваат широк спектар на потреби при турно тури. Патролни 30 литарски ранци, кои би ги задоволиле долгите дневни тури. Држачи за цепини, лавинска опрема, простор и стегачи за скии или сплитборд, држачи за кациги, холдери за рехидратација, лесно достапни џебови и простор за складирање. BCA STASH 30L DEUTER FREERIDER PRO …

повеќе »

Совети за медицинска помош во странство. Како се активира полисата за патничко осигурување

hiking-with winner insurance

Што ако ти затреба медицинска помош во странство. Како се активира полисата за патничко осигурување. Исклучително важно е пред секое патување во странство да извадиш патничко осигурување. На тој начин ќе се заштитиш од потенцијални трошоци за користење медицински услуги, кои во странство знаат да бидат драстично големи. Ако го имаш патничкото со себе, а ти затреба медицинска помош додека си …

повеќе »

RANGER FREE модел кој бара повеќе од тоа што вие може да притиснете

26239440_fischer ranger free

Денес, алпската дивизија на Fischer Sport го промовираше новиот модел од фрирајд серијата Ranger, моделот Ranger Free за сезона 2018/2019. Импресивна ски чизма со перформанси кои гарантираат простор околу врвот на понудата на ваков тип чизми. Овој модел за разлика од браќата и сестрите ренџери благодарение на новите материјали тежи дури 700 грама помалку од нив или поточно 1540 грама. …

повеќе »

HOLY SHIFT! Некое скалило погоре Salomon S/Lab Shift MNC 13

S LAB SHIFT MNC 13 (2) salomon

Salomon вчера го најави револуционерниот комбиниран скијачки вез, комбинација со перформанси која веројатно многумина ја посакуваат. Ако можете да ги користите вашите везови за туринг како pin везовите со иглички, а од друга страна да скијате со нив како со стандарден вез, тоа е светиот грал, тоа е сонот Моделот Salomon S/Lab Shift MNC 13 ги нуди високите перформанси потребни за …

повеќе »

Ориентација при лоши временски услови

08 orientacija loso vreme

Како што ни е веќе познато, временските услови на планините секогаш можат да изненадат. Тоа секако е најизразено во зимскиот период, кога од пријатен сончев ден низ скијачките терени и планинските предели многу бргу може да се најдете во непријатна ситуација и временските услови проследени со снежна виулица, ниски облаци, магла итн. Од наше лично искуство сме осетиле непријатни моменти …

повеќе »

Како не трансформира планинарењето

Hiking 10

Планинарењето не трансформира. Оваа изјава и теза може да им личи збунувачка на тие што редовно планинарат, но вие сте веќе трансформирани. Како поточно оваа едноставна и секојдневна активност не трансформира ? Стјуарт Филипс (Stuart Phillips), професор на McMaster Универзитетот во Онтарио, одделение за Кинезиологија вели дека планинарењето може да го трансформира човековото здравје. “Додека планинариме, го спремаме нашето тело …

повеќе »

Надминување на ефектите од висинска болест

pushpa-chandra-marathon

Благосостојба на планина и надминување на ефектите од висинска болест. Ветеранот во алпски ултра маратони, докторка Пушпа Чандра е искусна во аклиматизацијата на екстремни височини – главобоки, несоница, недостаток на здив, лошење, деориентација и отекување на екстремитети. Додека акутна болест од големи височини може да варира од умерена до непријатна па и во некои случаи фатална, симптомите може да влијаат на …

повеќе »

ФИС правила за скијање

06 fis

1. Секој скијач е должен да се однесува така што нема да го попречува и доведува во опасност скијањето во околината. 2. Скијачот е должен да се прилагоди на своето знаење, теренските, временски прилики и бројот на луѓе на патеката. 3. Должен е да се прилагоди на рутата, така што нема да се загрози скијачот пред себе. 4. При претекнување треба …

повеќе »
Оди на лентата со алатки