Опрема и совети

Како да ја изберете најсоодветната должина на скиите

ski size

Генерално не постои некоја магична формула која ја одредува перфектната должина на скиите. Факторите како висината и тежината се одлична стартна точка но има и други нешта што може да се земат во предвид. Ски категоријата, типот на снег, теренот и личните преференци. Правило е да се одбере скија со висина која е меѓу вашата брада и врвот на главата. …

повеќе »

Xavier de le Rue соработник за развој на селфи дрон

Xavier de le Rue Hexo+

Покрај тоа што ги пробива границите на backcountry сноубордингот, популарниот Xavier de le Rue исто така почна да соработува со производителот Hexo+ во насока на тестирање и развој на автономент “selfie” дрон, дизајниран да биде личен робот кој ќе ве следи и снима низ планините. Овие селфи дронови го следат својот сопственик преку мобилниот телефон и нема сомнеж дека во иднина ќе бидат многу …

повеќе »

Nemo Canon вреќа за спиење

nemo-canon-down-sleeping-bag (2)

Nemo Canon со рејтинг од – 40 степени под нулата. Една од најтоплите вреќи кои можете да ги купите. Располага со два големи патенти кој одат од градите до колената за да може да оладите во случај да прокувате на -40. Дополнително за главата има преграда како цевка која овозможува добро да дишете, а сепак да не ви студи на …

повеќе »

Како најдобро да спакувате ранец

winter-hiking-mountain-skimacedonia

Пред да тргнете на планина и во природа важно е паметно да ги одберете работите кои ви се потребни и ефикасно да ги спакувате во ранец, се со цел да бидете што помалце оптеретени. На еднодневни тури понекогаш  доволна е вода и малку лесна храна. Листата на приоритети се разликува од годишното време т.е периодот кога одите во природа. Некое правило е …

повеќе »

Каква храна е најдобро да понесете со себе на планина и скијање

FOOD_barsNuts_750x400

Кога правите повеќе дневни тури или захтевни турно искачувања и скијање добро е да имате високо енергетско мени за одржување на добра кондиција. Заборавете на газирани пијалоци полни со шеќер, огромни сендвичи со салами, мајонез, паштети или бурек кои не траат долго и за кои можноста да ви го расипат денот е голема. Сите знаеме колку е важна храната, некои …

повеќе »

Однесување на снег и ниски температури

opema-snow-05

Зимата  пристигна, а со неа и врнежните од снег и проблемите кои ги носи со себе. За успешно справување со студот и снегот, прочитајте неколку совети кои можат да ви помогнат кога температурата ќе отиде во длабок минус, а вие сте далеку од цивилизација.  Напомена, овие совети не се наменети за оние кои често одат во планина, туку за оние …

повеќе »

Мали совети за скијање со деца!

ski-kursevi-deca-ski-skola

За децата добро е уште на старт, првите впечатоци и искуство од скијањето да бидат пријатни без стрес и секако најавени неколку денови наназад како возбудлива забава и уживање на снег. Доколку ги учите на скијање, ако се млади 4-6 години, добро е да пристигнете во ски центарот порано, навреме да изнајмите скии, ски карти се со цел да ги избегнете гужвите …

повеќе »
Оди на лентата со алатки