Планина

Maewan – Екстремна Гренландска експедиција – скијање и планинарење

Maewan - Extreme skiing and mountaineering in Greenland

Неколку годишен проект, Maewan (името на бродот), патување околу светот, планинарење, качување карпи, скијање, алпинизам. Ерван Ле Лан е капетан на бродот и таткото на овој проект кој е мулти-дисциплинарна авантура за истражување низ седум мориња. Различно и надвор од комфорот на алпите, алтернатива на удобните хотели, хели скијање или скијање со ратрак…Еден од домородците на Грендланд коментира “Вие сте прилично луди, …

повеќе »

Ски патрола – Караџица

IMG_20180110_104021_mount karadzica ostri vrv milenkov kamen patishka reka (3)

Backcountry тура кон Караџица, преку Патишка река, 08.01.2018 год. Појдовна точка ни беше, стандардната планинарска рута од селото Патишка Река кон бачилата према Остри Врв. Иако снег има постојано по патот нагоре, не беше во облик поволен за турно качување, па ни го забави движењето, а дополнително тежината на влажниот снег заради меките температури, скиите ни ги направи вистински тегови на нозе. Тура повеќе како ски …

повеќе »

Новогодишна ски патрола – Кораб

IMG_5784

Играјќи наоколу со Кораб за последниот ден од годината, некако ни беше најдобар начин да се збогуваме со 2017та, уживајќи во падините на нашата ветена планина, семоќниот Кораб. Навлеговме во територијата на Кораб рано наутро, следејќи го патот пред нас покриен со снег тотално и се препуштивме на оваа снежна чудесна територија. Температурата во пониските зони беше -4°C, додека искачувавме во …

повеќе »

Ски туринг со брод низ Норвешките фјордови

Janne Tjärnström, Klas Granström, Chad Sayers and Per Ås at Stjernøya in Norway.

Норвешките фјордови и острови ги нудат некои од најдобрите ски тјуринг операции, базирани на брод, во прилог една кратка… Записи од Скандинавија По долг но благороден ден ден во планините и чорба од бакало, (потекло од португалската кујна) со солена норвешка риба, компири, кромид, домати и маслинки, како и локален ручек со месо од ирваси, седевме на палубата, без кошули …

повеќе »

Репортажа од македонската екипа на трката Red Fox ELBRUS Skyrace 2017 / MKD Team

elbrus mkd aleksandar kirkovski makedon

Кратко видео од првото учество на македонски тим на трката “Ред Фокс Елбрус“ до највисокиот врв во Европа – Елбрус 5642 мнв. Видео кое деновиве имаше премиера на собирот во Младински Културен центар, во кино Фросина по повод “Светски ден на планината” во организација на Федерација на планинарските спортови. Целиот тим во состав, Александар Кирковски, Кирил Филиповски, Дејан Тодевски и …

повеќе »

Кавказ 2017 година, Елбрус 5642 м. и Казбек 5047 м

DSC_0280-kavkaz elbrus petar gerasimov psd makpetrol darko vulovic vak anapurna

Ви пренесуваме интересна и корисна репортажа за сите оние кои се на ум да го искачат кровот на Европа, егзотична дестинација низ призмата и искуството на Петар Герасимов – ПСД Макпетрол  … За миг помислив дека емоциите, љубовта, желбата и потребата од планина се губат, се трошат како многу работи во животот, па ми се виде, уште додека траеше експедицијата …

повеќе »

Јабланица – импресии од нов член на планинарската заедница

FB_IMG_149863660jablanica

Недела, се разбудивме рано наутро во 06 часот во с.Дренок. Навидум мислевме дека сме на концерт на кој главни уметници беа птиците.. Прекрасно започнат ден! Нашата дестинација овој пат беше с.Горна Белица (Струшко), од каде започнуваше и нашата авантура искачување на Црв Камен (2.258м) на планината Јабланица. Јабланица е втора по големина планина во западната Шарска област]. По сртот на …

повеќе »

Запознавање со третиот најголем врв на Бистра – Ќурков Дол

IMG_20170619_235440_kjurkov dol bistra mavrovo

Дестинација ни беше повторно националниот парк Маврово, некако не може да се одлепиме од него колку и да мислиме на други планински точки низ Македонија. Колку само има да се истражува, да се види нешто ново, да се посети некој врв или ливада која освен стадата овци и кучињата ретко кој ги посетува, барем не така често како оние комерцијални …

повеќе »

Априлски фрирајд репортажи за возрасни – Шар Планина

ljuboten freeride ski touring

Искачувањето на шарските врвови секогаш претставува предизвик, посебно во снежни услови кога пристапот со ски и сноборд опрема е многу по комплексен и е со висок ризик. Пристапувањето и искачувањата до одалечените врвови и снежни кулоари на Шар Планина во зони над 2500 метри траат и повеќе од 6 часа, но потоа на адреналинот и екстремното задоволството му нема крај. Во …

повеќе »

Линија во снегот – Грција

630597339 A Line in the Snow - Greece

Бен Тибетс е авантурист, фотограф и планински водич чија база е Шамони, но патува во потрага по нови хоризонти и ски искуства. Земјата на плажите е интересна турно репортажа за неоткриените и недоволно посетени снежни можности кои ги нудат планините Олимп и Пинд.  

повеќе »
Оди на лентата со алатки