Планина

Скијачка дивина во близината на Скопје – Караџица

IMG_3382-1-2 Karadzica Patishka reka Ubava Ostri vrv

За тоа какви се перформансите за скијање на импресивниот масиф Јакупица и северните падини на зоната низ делот на Караџица нема потреба многу да се коментира. Природните убавини, богатството од шуми, реки и поточиња, налик на канадските територии, можат само да ги натераат останатите ски центри да се молат во оваа зона да нема ски центар. Поставеноста на Караџица ја …

повеќе »

Ски телемарк на највисокиот активен вулкан во Европа

image-0-02-05-7b36e27 Ilina Arsova Etna Sicilia

Tелемарк на највисокиот активен вуклан во Европа, Етна 3350м , Сицилиjа Само десетина минути од кога стоевме на врвот на главниот кратер фасцинирани од потентноста на овој сеуште активен вулкан, Етна почна со посилна активност. Веќе скијавме една добра линија со чудна текстура на снег заситена со пепел и  вулкански песок. Правевме пауза на неколку стотини метри под врвот, на …

повеќе »

Октривање на недопрените падини – КРИТ

crete ski touring

5 жени, 3 дена, Крит, една комерцијална репортажа од Dynafit за ски туринг дестинација за кој многумина не се ни свесни дека постои како опција за ски истражување. Иако островот Крит се наоѓа јужно кон медитеранот со медитеранска и северно-афричка клима, сепак снегот е присутен во зимскиот период на повисоките зони. Највисоки планини се Ида – Псилоритис 2456м и Белата Планина (Лефка …

повеќе »

За REEL ROCK 11 или за големите успеси

4j5a9845-reel-rock

Кино Фросина, 28 февруари 2017 Е па драги качувачи и качувачки, eдинаесеттото издание на качувачката филмска сага REEL ROCK е позади нас. Видовме уште пет големи успеси, пет градниозни искачувања, возбудливи патувања и неверојатни човечки приказни. Заедно со нив се смеевме, се плашевме или пуштивме по некоја солза. Сепак ова се филмови чија главна цел е можеби да ги претстават …

повеќе »

ГРЕНЛАНД – Една качувачка експедиција

greenland

Надреални елементи како дел својствата на суровиот Гренланд. Океан, глечери, санти лед, студен ветар, редок жив свет, раздробени врвови низ арктичкиот региони, амбиент што ги отсликува последните граници на авантурите.    

повеќе »

Бајк ски туринг микс патешествие

pedaltopeaks_opener

Натоварени со велосипед низ арктичкиот дел на Норвешка. После разни технички проблеми, откажувања, исцрпни патувања на велосипед, спиење на снежни плажи, тоа што ќе се доживее и искуси низ тие временски амбиенти прави да се погледнете подлабоко во себе, трагајќи по мотивите за истражување и авантура.  

повеќе »

Извидница кон Ќурков Дол – Бистра

151071001_bistra-kjurkov-dol-mavrovo

Ќурков Дол 2141м,  највисок врв во централниот масив на Бистра, маркантен врв кон југ кога скијате на Галички и Белички лифт, а изминатава недела бевме токму таму. Направивме мала извидничка тура со цел, изнаоѓање на нови турно и freeride рути . Направивме истражување со пешачење од околу 15 км проследено со интересни резултати. Лоциравме потенцијално добри линии, пристапи и падини, па …

повеќе »

Звукот на тишината

silence-tishinata-mountains

Светот е исполнет со бучава, направи простор за тишината. Тишината е приказна на секој планинар, скијач, сноубордер, велосипедист кои ја имаат страста за истата, надвор од опкружувањето на урбаниот модерен свет.

повеќе »
Оди на лентата со алатки