Планина

Записи на Хајкерите од Богомилски Марш

13041040_Bogomilski marsh april 2016

Ден четврток- цела екипа на I love hiking – group Macedonia на број 30 луѓе е во исчекување на големиот марш кој се одвива од Богомила до Скопје, сите се во некоја паника, фрчат телефони –последните прашања се поставуваат … Што да земам, има ли таму кај да се свари кафе, колку има одење, какво ќе биде времето … и …

повеќе »

Ски туринг со брод низ Норвешките фјордови

Janne Tjärnström, Klas Granström, Chad Sayers and Per Ås at Stjernøya in Norway.

Норвешките фјордови и острови ги нудат некои од најдобрите ски тјуринг операции, базирани на брод, во прилог една кратка… Записи од Скандинавија По долг но благороден ден ден во планините и чорба од бакало, (потекло од португалската кујна) со солена норвешка риба, компири, кромид, домати и маслинки, како и локален ручек со месо од ирваси, седевме на палубата, без кошули …

повеќе »

Исландска експедиција со неславен крај

iceland-traverse-9

Авантуристичките филмаџии Тејлор Рис и Ренан Озтурк, мислеа дека ќе биде весел работен одмор: очекуваа да уловат интересни слики од четири млади Британци, кои решија да поминат повеќе од 400 км по суров терен на Исланд, почнувајќи во декември минатата година. Дебитантите, аспиранти истражувачи Чарли Смит, Стефан Ријнбек, Ангус Дови и Архи Вилсон сите меѓу 19 и 20 години планираа да исткаат линија …

повеќе »

Брезовица (Црн Врв па од карши) турно: Вистинска делиција за топлите зимски денови

breza18

Скоро да не сум сретнала некого кој не прокоментирал за невообичаено топлата и малку снежна зима, каква е барем до сега, оваа зима, 2016-та. Во оние кои со восхит и радост гледаат на тоа, ми се чини дека cпаѓаат само водителите на радио станиците, кои без исклучок зборуваат за облачно, студено, дождливо или снежно време како за некоја апокалипса и …

повеќе »

Кораб врв Кабаш – Зимско искачување, стомак да ти се преврти

Kabash, Mount Korab winter

Доколку барате сериозна возбуда, таа не мора да ја барате надвор од границите на Македонија. Можете да ја добиете на два часа возење од главниот град, во рамките на националниот парк Маврово на Корабскиот масив. Врвот Кабаш како дел од таа природа е еден од поризичните и ретко качувани врвови дури и во лето, а на прсти се бројат оние …

повеќе »

Ски туринг на Караџица

PATISKA REKA - JURUKOVA KARPA - SASKOVICA - KARADZICA (2)

Додека ние онака утрински кукавме низ домот Караџица како било ладно, како и вечерта била студена, пристигнаа Симон Симоновски и Томица Котевски, турно екипа за кои низ разговор начувме уште претходната ноќ, дека има турно скијачи некаде во планинава и дека доаѓаат кон домот, но вечерта не пристигнаа……..утрината кога се сретнавме, направивме интересен разговор, дознавме и дека ноќта ја поминале во шумата, па ги …

повеќе »

Северна Вихренска стена во зимски услови

Severna Vihrenska stena

Голем подвиг на двакца членови на ПК Македони Бојан Митановски и Александар Кирковски, тие изминатиот викенд јас искачија Северна Вихренска стена… Ова се дел од коментарите:….моето досега најинтензивно искачување…ни Матерхорн, ни Северна Триглавска стена, ни зимскиот Глокнер и Kомичи-Ешер не може да се мери со ова… Крајните коментари на Бојан Митановски и Александар Кирковски се…. ова не е качување, ова е …

повеќе »

Турно и качување низ загатките на Лешничката равенка Y

Leshnica plat shar planina

Нова тура авантури од блогот на Зарапчиев Турно и качување низ загатките на Лешничката равенка Y Нема некој кој е малку навлезен во планинарењето, a кој не е вљубен во Лешница и околината на ова место. Фантастичен предел во срцето на Шар Планина. Во Алпски стил со густа шума и над неа кулоари и расфрлани оштри карпи на сите страни …

повеќе »
Оди на лентата со алатки