Планина

Зимски записи: Турно прошетка до врвот Плат 2398м

ski touring shar mountain plat ceripasina jelak 515

Во насока на доближување на дивината и кислородот до урбаниот бетон и загадените градови, проследете еден свеж интересен запис од Александар Зарапчиев дел од outdoor заедницата кои планината ја сметаат за свој дом и негуваат интересн стил на живот, длабоко во планините….  Плат е преубав врв кој се наоѓа помеѓу еден од најубавите предели на Шара до Горна и Долна Лешница. Стрмно …

повеќе »

Записи на Love Hiking: Реализиравме ноќна тура во зимски услови при невреме на Мусала

hiking musala (3)

Отворена ОРГАНИЗИРАНА ЗИМСКА ТРЕКИНГ турана I Love Hiking – Group Macedonia, седруго е самолетна “зафрканција” Организирана тура е нешто сосема поинакво од некои резултати на поединци, големината на отворена зимска трекинг тура е врв на сите тури што постојат во текот на останатите годишни времиња…отворена зимска ноќна тура е врвот на сите врвови ….. Зашто? Организирање, планирање, тим, разговори, ресурси, …

повеќе »

Бела АванТУРНА сезона 2014/2015

Уште едно спуштање на север со пријателот од Словенија, Лука

Записи од планината, Маја Мухиќ…. Блогот кој едноставно го нареков Духовната Кујна на Маја (MaYa’s Soul Kitchen) е дефинитивно она што во нашите тинејџерски денови го нарекувавме дневник. Големата разлика е во тоа, што тогаш веројатно (барем за оние кои воделе дневник) записите биле многу поредовни, или секојдневни, за разлика од ова што сега го правам… Чекам да ми се …

повеќе »

за 50 години од првото искачување на „Новогодишен”……„НОВОГОДИШЕН“ Х 10

Aleksandar Kirkovski novogodishen x10

По повод јубилејот, 50 години од првото искачување на „Новогодишен”, на 05.11.2015 година Александар Кирковски успешно реализираше своевиден подвиг од 10 x пати искачување и симнувањa на насоката за вкупно време од 9 часа и 28 минути. „Новогодишен” е гребенот кој се издигнува над браната на Матка со должина од околу 600 метри и 250 метри висинска разлика. Насоката се карактеризира …

повеќе »

Го посетивме Кораб, го осетивме адреналинот

cover korab 10

Изминатиов период, бевме во една од најодалечените и најизолирани точки во Македонија, на атрактивниот Кораб, зоната на националниот парк Маврово. Поволното време и очекуваната гостољубивост на Кораб, не натера да движиме во тој правец. Неописива сцена од природата, дивина која никогаш не сакате да ја оставите сама. Ведро, температура во интервал од -5°C до +10°C .   Заради ризикот од лавина, движевме планирано по …

повеќе »

Записи од искачувањето на Мера Пик 6476м, Хималајски масив, Непал Илина Арсова и Филип Василески

Ilina Arsova mera peak (16)

Записи од искачувањето на Мера Пик 6476м, Хималајски масив, Непал Илина Арсова и Филип Василески – први Македонци на овој врв, 07-25 Ноември 2015 Во катастрофалниот земјотрес на 25 Април и 5 Мај 2015 беа уништени многу планински села и загубени илјадници животи. Многу ми е жал што мои пријатели и познаници ги загубиле своите животи, сепак драго ми беше да …

повеќе »

Караниколички езера – Кога денот посакувате да трае вечност

i love hiking skimacedonia tour karanikolicko shar planina

       Кога денот посакувате да трае вечност! Караниколички езера со врвот Караниколица Сонце, чист воздух и пролет во  ноември! Сред  eсен! Како да имавме директен линк со оние кои решаваат за временските услови. Полни со ентузијазам и насмевки на лицето 150 луѓе тргнавме на дружбата наречена  “Есенско печење на Караниколички езера“. Вљубениците во планината и природата воопшто и, тоа …

повеќе »

Осврт кон филмот Everest

everest_movie_poster_1

режија: Baltasar Kormákur сценарио: William Nicholson, Simon Beaufoy жанр: авантура / драма / биографија времетраење: 121 min Во услови на хиперкапитализам секој аспект на животот е искористен, сведен на производ и ставен на продажба. Сите аспекти на животот, културата, уметноста, спортот, целокупниот спектар на интереси на младите, контракултурата, па дури и екстремните спортови, панкот и андерграундот, кој се наменети само …

повеќе »

Еклектичните манифестации на Јабланица

Jablanica, Avgust, Crn Kamen (9)

Еклектичните манифестации на Јабланица Црн Камен, Јабланица, 5 август 2015 За време на престојот во околината Струга и циркулацијата на потегот Охрид – Струга поради различни обврски и потреби, ова лето постоеше можност да се искачи Галичица или пак да се отиде до ретко посетуваната Јабланица. Овие планини некако не баш често специјално ги посетуваме, и сепак треба да се …

повеќе »

Даутица, централна точка на Македонија

Dautica (10)

Даутица: една поинаква перспектива Уште додека движевме кон Боговињското езеро минатата недела, размислував што тоа би правеле наредната недела и со што тоа ќе ги почестиме планинарските ентузијасти кои ете редовно веќе четири месеци наназад доаѓаат со нас низ планинските убавини на Македонија. Игор Грин Пауер Смилев ја спомена опцијата за Даутица. Тие како координатори на планинарскиот дом Папрадиште се …

повеќе »
Оди на лентата со алатки