Фрирајд/Турно ски чизми наша селекција 2018

ski touring mavrovo

Веќе сме 2018 година, во изборот и селекцијата одевме пред се на идеална комбинација фрирајд / турно ски чизма во која при одлука доминира тежината и можноста на чизмата да биде за што повеќе терени. Сепак ретко кој од нас има по 2-3 или 5 пара ски чизми кои би ги менувале во зависност од потребите и турата која ја правиме, па веројатно сите одиме на варијантата да се изнајде идеалниот модел, тежина. Сите ски чизми подоле се врвни модели кои скоро и да не надминуваат 1500 грами по чизма. Зависно од вашите потреби и начинот на кој преферирате да скијате ова е нашиот избор на модели кои би биле актуелни и во следните неколку години. Поголем дел од моделите се повеќе од добри за безбедно да нагазите на било каков терен под полна гас, во рамките на ски центрите или надвор од нив.

Arc’teryx Procline, 1166 g.Procline-Support-Boot-Graphite-Side-Ciew

Salomon S/Lab X-Alp, 1190 g.

Salomon моделот е S/lAB e блиска еволутивна модификација на Arc’teryx Procline каде најголема и најважна разлика е цврстината на S/Lab и е малку пофрирајд ориентирана, подобра за возење поголеми скии.

s-lab-x-alp-boot_h

Atomic Backland, 1110 g.

481241_481241_1

FISCHER TRAVERS CARBON BOOT, 980 g. 

Една од најлесните чизми на пазарот воопшто, тука друштво по тежина и прават Dynafit Tlt7 и Scarpa Alien RS

traverse-carbon-boots

Во делот на поцврсти и фрирајд ориентирани туринг чизми за внимание ги издвојуваме…

Salomon  S/LAB MTN, 1552 g.

salomon-s-lab-mtn-alpine-touring-ski-boots-2018-transcend-blue-black

 

Dynafit  BEAST BOOT MEN FT1,  1460 g.

ANT

Scarpa MAESTRALE  RS, 1428 g.

scarpa-maestrale-rs-alpine-touring-ski-boots-2018-white-black-lime

 

 

 

SCOTT SUPERGUIDE CARBON GTX SKI BOOT, 1415 g. 125 flex индекс

2540695233_185189_png_zoom_1

Atomic Hawx Ultra XTD 130, 1400 g. – со овој модел Atomic засега можеби го постигнува врвот во обидот да се направи перфектна комбинација од лесна чизма добра за туринг и голема цврстина за фрирајд и скијање под полна гас. Најблизок конкурент е најновиот модел кој деновиве беше лансиран од страна на Fischer (Fischer Ranger Free 130 го има подоле)

atomic-hawx-ultra-xtd-130-ski-boots-2018-black-anthracite_h

Fischer Ranger Free 130, 1540 g.
fischer ranger free

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки