Kilian Jornet – Зошто Еверест е толку различен

kilian -everest-suunto_010
Ски алпинистот и ултра-тркач Kilian Jornet постави рекордно време, околу 26 часа, во најбрзото до сега искачување на Монт Еверест.

29 годишниот Kilian во раните утрински часови во понеделникот направи подвиг и постави рекордно време без употреба на дополнителен кислород, фиксно јаже и друга аситенција. Сам во соло искачување го искачи Еверест за 26 часа. Стартот го започна од базниот камп на 5100 метри до крајната цел врвот на 8848 метри.

Во ексклузивно кратко интервју пред искачувањето го дава своето мислење зошто Еверест е толку различен.

 

 

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки