Кога доброто сонце ќе се смени со суровата страна на планината

18157074_karadzica solunska glava

Викендов тројца планинари (Столе, Петар и Диме) од скопскиот планинарски клуб Македон, минаа несекојдневна тура и ја искусија школската лекција дека со планината нема играње.

Планираната амбициозна еднодневна тура, искачување на Солунска Глава преку с. Патишка Река, не помина според планираниот распоред.

Сонцето и доброто време кое ги следело кон врвот, во пладневните часови брзо почнало да се заменува со снег, слаба прегледност и силен ветар,  па тројцата искусни и добро опремени планинари морале да преноќат под отоврено небо на ниски температури и ветар за да го почекаат новиот ден и подобро време. Тројцата планинари безбедно се вратија назад следниот ден.

18119398_karadzica solunska glava
18118774_karadzica solunska glava

18118958_karadzica solunska glava

002-planika-banner

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки