Мавровскиот регион со најмногу снег – 80на см на Бистра

Снегот и ниските температури во комбинација со ветарот вчера и рано утрово ги блокираше пристапите до ски центрите,  но патиштата се проодни,  се пристигнува отежнато со задолжителна зимска опрема, зимски гуми или теренско возилот.

Слаб снег во некои региони се уште паѓа, а според ухмцр најмногу наврна во мавровскиот регион 74см  нов снег. На Попова Шапка падна над 50 см снег, но силниот ветар речиси не остави ништо на ски патеките, а го стопираше и скијањето. Низ Пелистер на Копанки и Нижополе има 35 см нов снег. На Пониква и Крушево има 25 см.

Дува северен умерен до засилен ветар кој постепено ќе се намалува, температурите викендов низ ски регионите дополнително ќе се спуштаат во негатива и до – 20°C

15826694_popova-sapka
Попова Шапка Noli’s Konak
Попова Шапка
Попова Шапка Noli’s Konak
15823606_kopanki-pelister
Копанки Пелистер
15874944_mavrovo-ski-hut-gorica
Маврово
15895471_kopanki-pelister
Копанки Пелистер
15895628_mavrovo
Маврово

 

15844593_ponikva
Пониква, Осоговски конак

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки