Нова лавина на Попова Шапка – движете внимателно!

lavina popova shapka dejan todevski makedon

Дејан Тодевски член на ПК Македон, вчера, 25.12.17, при тренинг на Попова Шапка имаше близок контакт со силите на природата.

Дејан на својот Instagram профил напиша “Планината не секогаш има убави моменти, доказ е денешната лавина која добро што заврши со добар крај.
Траеше окулу 5 до 6 секунди чуството реално језиво, само здогледав како се откорна плоча над мене и како почна поголема површина да ме носи, тој момент изреагирав добро поради смиреноста иако знаев што веќе се случува и ја одбегнав од левата страна!!! Лавината беше не многу голема но ако се откорнеше делот над нејзе можеше да биде доста опасно.
Ова го пишувам поради тоа што веќе два дена не пага снег, а лавините се активни на Церипашина.”

Планината не секогаш има убави моменти, доказ е денешната лавина која добро што заврши со добар крај. Траеше окулу 5 до 6 секунди чуството реално језиво, само здогледав како се откорна плоча над мене и како почна поголема површина да ме носи, тој момент изреагирав добро поради смиреноста иако знаев што веќе се случува и ја одбегнав од левата страна!!! Лавината беше не многу голема но ако се откорнеше делот над нејзе можеше да биде доста опасно. Ова го пишувам поради тоа што веќе два дена не пага снег, а лавините се активни на церипашина.

A post shared by Dejan Todevski – Kobra🏃🌄⛺ (@dejantodevski) on

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки