Очекувани временски услови за традиционалното искачување на Голем Кораб

14195205_ribnicka-skala-kabash-korab-ilina-arsova-dimitar-popov

Временски услови за локална зона, Кораб, 3 септември

Врнежи, дожд во текот на ноќта до утринските саати со интензитет кој ќе намалува и се очекува врнежите да престанат. Облачноста исто така ќе се намалува до попладневните часови, за кога се очекуваат нови врнежи кои ќе продолжат во текот на следната ноќ.

Ветар, умерен кон засилен југ – југозапад, истиот на пладне може да достигне и силина 40 км/час.

Температурата во зоните до 1800 метри околу 12°C, во зоната над 2500 метри температури до 5°C. Имајќи ја во предвид силината на ветерот, искачувањето и амбиентот може да делуваат прилично студено.

Најголеми шанси за искачување без дожд ќе има во период после 9 до 14 часот.

Препорачуваме, облека која штити од ветер и дожд, планинарски чевли.

korab-vrhovi-balkana-al-jazeera_1258

 

Брендот Deuter во продавниците на sportbike.mk
Брендот Deuter во продавниците на sportbike.mk

 

 

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки