Пелистер живее ледена доба

pelister snowboard sf freeride

Периодот од годината кога Пелистер ја живее својата “ледена доба”. Температурите се често во минус дури и кога сончевите зраци греат под полна снага.

Денес на врвот на 2601 м, температурите до -10°C.

Планинарскиот дом Широка, сместен под врвот на 2000 м е оперативен скоро секој викенд и е супер можност да ја почувствувате природата на Пелистер во вистински зимски режим на работа. Скијањето околу зоната на врвот и Широка е веќе активно.

(фото, Марјанчо Кожески)

IMG_20171206_963 vrv pelister; anteni; planinarski dom shiroka; pelister

IMG_20171206_vrv pelister

IMG_20171206_965 vrv pelister

 

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки