Преглед на тоа што се случуваше викендов низ Канада (видео)

108942_G08_W01 fis

Швајцарецот Beat Feuz ја запиша на свое салдо победата на натпреварите во спустот во Лејк Луис, во обид да избијат на прво место зад него завршија Matthias Mayer и Aksel Lund Svindal. Во Супер-Г Kjetil Jansrud помина најбрзо на целта бред Max Franz и Hannes Reichelt.

 

Men’s Slalom

RankBibNameTot. TimeDiff. TimeWC Points
17FEUZ Beat1:43.76100
215MAYER Matthias1:43.8580
313SVINDAL Aksel Lund1:44.0860
43FILL Peter1:44.2850
55JANSRUD Kjetil1:44.3945
64KILDE Aleksander Aamodt1:44.5840
719THEAUX Adrien1:44.6136
827CAVIEZEL Mauro1:44.9332
98KRIECHMAYR Vincent1:44.9929
1020BAUMANN Romed1:45.0026

Men’s Super G

RankBibNameTot. TimeDiff. TimeWC Points
17JANSRUD Kjetil1:30.76100
217FRANZ Max1:31.0480
35REICHELT Hannes1:31.0860
49KILDE Aleksander Aamodt1:31.1750
515SVINDAL Aksel Lund1:31.2845

На слаломот во Килингтон, американката Mikaela Shiffrin покажа доминантно возење во двете трки, пред конкурентните Vlhova од Словачка и австријката Bernadette. Деновие следат спустовите за жени во Лејк Луис и спустот за мажи во Бивер Крик.

Ladies’ Slalom

RankBibNameTot. TimeDiff. TimeWC Points
15SHIFFRIN Mikaela1:40.91100
22VLHOVA Petra1:42.5580
33SCHILD Bernadette1:43.5860
421FEIERABEND Denise1:43.6150
51HANSDOTTER Frida1:43.6945

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки