Скијањето на Шапка се интензивира, снегот го има се повеќе

Иако ги има малку на број, фрирајд скијачите и бордерите се веќе активни низ Шар Планина. Барем оние кои практикуваат турно скијање уште од месец октомври се насладуваат со снежните убавини на планината, но како се приближуваат зимските месеци, така и снежната граница се спушта подолу до ски центарот, па турното искачување станува попристапно и полесно.

На Попова Шапка викендов наврнаа 30 см во центарот, во зоната над 2000 метри уште од минатиот месец има над 70 см акумулиран снег кој со последните вржени само се дополни.

(фото Ростислав Палагусјњетс, Маријан Филиповски)

received_1621763291217955 Popova Sapka Shar planina freeride skijanje

received_1971884116162594 Popova Sapka Shar planina freeride skijanje

received_10210820779096124 Popova Popova Sapka Shar planina freeride skijanje

received_1621763537884597 Popova Sapka Shar planina freeride skijanje

received_1621763287884622 Popova Sapka Shar planina freeride skijanje

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки