Tag Archives: алпски ски центри

Бурите кои беснеат низ Западна Европа ги блокираа француските и швајцарски ски центри

val thorens

Покрај силните ветрови и дожд на пониските места, бурата Еленор низ Западна Европа блокираше многу француски и швајцарски ски центри. Како што објавија ски центрите низ овие ски региони, многу лифтови изминативе два дена се ставени надвор од фунцкција, а биле пријавени и бројни интервенции за евакуирање на луѓе од заглавени гондоли и жичници. Многу од монденските места биле буквално одсечени …

повеќе »

Француските алпи поклопени со снег

val torens

Силни снежни врнежи ги покрија француските познати ски центри, Val d’Isère, Val Тhorens и Tignes, а на терените има повеќе од 2 метра снег. Во прилог амбиент од изминатите два дена. За почетокот на февруари од 2-11 фев, Нехар Травел организира ски тура токму за овие ски региони (подолу повеќе инфо). Val d’Isère Hope we can still see the wood tomorrow! …

повеќе »

Алпските центри може да изгубат до 70% од снегот

2FA5F72500000578 alpi ski centar snow

Додека низ Македонија се занимаваме со вчерашните приказни кој јадел и кој што пиел, паметните луѓе низ Европа се занимаваат со теми кои несомнено ќе имаат се поголемо влијание на реалниот туристички сектор, кој посебно во Швајцарија, Франција и Австрија носи големи приходи за богат живот на локалното население. Алпските ски центри може да изгубат дури до 70% од својата …

повеќе »

Презентација на скијачка сезона 2017/2018

Hintertuxer-Gletscher

Следи го настанот Традиционално и оваа година Кафе Бар Љубов – Скопје , претсезонски ќе ги дружи македонските скијачи, бордаши и сите останати љубители на снегот 🙂 На 12ти октомври, ќе имаме можност да чуеме нешто повеќе за скијачките центри за каде оваа сезона се организирани аранжмани со поаѓање од Скопје, овој пат во режија на Нехар Травел. Презентацијата ќе …

повеќе »

Нехар Травел организира “Ski Opening – Val Thorens”

0002139 nehar travel ski opening val thorens

Следи го настанот Оваа година во организација на Нехар Травел ќе имаме единствена можност да скијаме во најголемиот ски центар во светот “Три Долини”  (Les 3 Vallées). Сместувањето е во Val Thorens и тоа на отварање на ски сезоната. Val Thorens е алпски рај и еден од најелитните ски центри во југоисточна Франција, со повеќе од 600 километри обработен патеки. Љубителите на скијањето …

повеќе »

Работилница на француските ски центри во Белград

atout-e1492412813965 FRENCH MOUNTAINS

Францускиот центар за туризам Atout France во соработка со France Montagnes, здружение за промоција на француските планини, организираат “FRENCH MOUNTAINS” работилница за француските скијалишта на 24 април 2017 во Белград, хотел Метропол Палас. На оваа работилница ќе се презентираат 10 француски излагачи, скијалишта, инкаминг агенции. Дел од нив се големите и светски центри Alpe d’Huez, Les 2 Alpes, La Plagne – Paradiski, Les …

повеќе »

Les Trois Vallées – Француски алпи со Игор Караџоски

asdasd

Околу 500 км ски патеки, 120 крос кантри , 183 ски лифтови кои пренесуваат околу 260.000 скијачи на час, 1920 снежни топови и 76 ратраци. Оваа област ангажира 424 спасувачи – ски патрола и повеќе од 1500 ски инструктори. Трите Долини ги сочинуваат најдобрите ски центри кои се меѓусебно исповрзани, а станува збор за светски познатите ски ценри Куршвел, Валторенс, …

повеќе »

Скијање во Австрија – ГОЛЕМА НАГРАДНА ИГРА НА DELL И ИТД ДИСТРИБУЦИЈА

ischgl-austria-itd-macedonia

Ако некој од вас планираше да ги посети алпите, сега имате вистинска шанса тоа да го реализиратe.  Од 10.12.2016, со ИТД Дистрибуција преку новата наградна игра “Dell доделува”, имате можност да добиете зимување за двајца во ексклузивниот ски центарот Ischgl во Австрија, а следуват и други награди, Dell лаптопи и телефони. Наградната игра ќе трае до 31.01.2017 година. Право на …

повеќе »

Во австрискиот ски центар Ischgl казна за носење ски чевли навечер

apres-ski-cheers-glasses-large

На големо чудење на јавноста, градоначалникот на атрактивниот австриски ски центар Ischgl познат по своите афтер ски забави, каде гостите имаат навика да “улетуваат” директно со скија среде подиум во дискотека, воведе забрана за носење на ски чевли и опрема после 20 часот навечер. Доколку биде уловен некој скијач или бордер небањат, облечен уште од сабајле во скијачко во некој …

повеќе »

Kitzsteinhorn – предлог скијање за периодов

14524421_kitzsteinhorn-alpi

Kitzsteinhorn, засега има 60-70 см снег и е отворен минатиот викенд со 3 км активни патеки, powder снег (ако ви значи тоа нешто), а се отвара и ќе функционира и фристајл фан паркот. Нови 10-15 см се очекуваат за викендов. Под ски центарот се наоѓа живописното австриско гратче Капрун каде овој период можете да најдете хотелско сместување 3-4* со цени кои …

повеќе »
Оди на лентата со алатки