Tag Archives: алпско скијање

СЕ ОДЛОЖУВА ЦЕВИТАНА АЛПСКИ КУП – МАВРОВО 2018

IMG-be7d69 ask skadi skijacki klub skopje skadi kup mavrovo veleslalom

Заради влошените временски услови и најавите за снежни врнежи со зголемен интензитет, натпреварите од ЦЕВИТАНА АЛПСКИ КУП кои беа планиран за недела, 25 февруари,  се одложуваат! Натпреварите ќе се презакажат за втората половина на месец март, а точниот датум ќе биде навремено објавен. Натпревари во алпско скијање, дисциплина велеслалом за деца од 6-16 години. Технички организатор на натпреварите: Алпски скијачки …

повеќе »

Натрпевари Сноуборд и фристајл скијање – Маврово

Slope Style Big Air mavrovo snow fun park

Ски центар Маврово, 1 – 4 март 2018,  ФИС меѓународни натпревари, сноубординг и фристајл скијање Во организација на Скијачката федерација на Македонија и сноуборд клубот Полар од Скопје, во периодот 1-4 март 2018 година, се организираат ФИС меѓународни натпревари во сноубординг и фристајл скијање за сениори и деца во дисциплините: Slope Style, Big Air и Велеслалом. Се очекува над 50 …

повеќе »

Магичниот Heinzi e предноста на Vonn

vonn 1 Heinz Haemmerle

Магичниот Heinzi e предноста на Vonn Непосредно пред Lindsey Vonn да скокне на последната трка на Олимпијадата во спуст што веќе се одржа денес, среда,  нервозен 55 годишен австриец ќе и го подаде оној пар скии за кои верува дека ќе бидат најбрзи. Heinz Haemmerle или “Magic Heinzi” како што го нарекува Vonn својот помошник кој е техничката поддршка на Американката и сервисер, а во …

повеќе »

Реализирано Државно првенство во скијање за основни и средни училишта велеслалом – Копанки

27867807_ski club pelister drzavno kopanki

Во петокот на 16 февруари 2018 година на терените на ски центарот Копанки се реализираше, Државно првенство во скијање за основни и средни училишта во дисциплина велеслалом во машка и женска категорија. Натпреварот беше во организација на Федерација на училишни спортови на Република Македонија во соработка со Сојуз на училишен спорт Битола, Скијачка федерација на Македонија, а во техничка реализација …

повеќе »

Видео репортажа – Попова Шапка ски меморијал Стеве Караѓуле 2018

steve karagjule memorijal 2018

На Попова Шапка седма година по ред се оддржува, ски меморијал “Стеве Караѓуле” 2018. Оваа година помасовно, учество зема над 200 деца од Македонија, Бугарија, Косово, Хрватска, Србија, а се натпреваруваа во велеслалом скијање и сноуборд натпревари. Oрганизатори на натпреварот МК „Александар“, Сноуборд клуб Полар , Пријателите на Стеве Караѓуле и Ски – центарот „Попова Шапка“.    

повеќе »

Чешка сноубордерка со позајмени скии успеа да го освои златото во Super G

Ester Ledecka

Чешка сноубордерка Ester Ledecka ги позајми скиите од Mikaela Shiffrin и за големо неверување успеа да го освои златото во Super G во Сабота Сноубордерката Ledecka шокантно го “украде” златниот медал на Зимската Олимпијада со позајмени скии ден после изненадната победата на швеѓанката Frida Hansdotter во слалом. Одложувањето поради временски прилики ја наведе американката Mikaela Shiffrin да го прескокне вчерашното Super G , и го отвори патот …

повеќе »

Hansdotter на местото на Shiffrin со злато во слалом

Frida Hansdotter

Швеѓанката Frida Hansdotter го зазеде првото место на подиумот за победа во Олимпискиот слалом денеска.   Редоследот на подиумот: прва 32-годишната Hansdotter со вкупно време од 1min 38.63sec, Швајцарката Wendy Holdener со сребро и заостанување од 0.05sec а трето место за Австријката Katharina Gallhuber (+0.32). Shiffrin, која се пожали на почетокот на трката со симптоми на вирус и на која …

повеќе »

Злато за Hirscher во алпски комбиниран слалом

Alpine Skiing - Winter Olympics Day 4_Marcel Hirscher

Денес после неколку одложувања поради лошите временски услови се реализираа натпреварите од алпска комбинација – слалом. Marcel Hirscher очекувано како најдобар претендент, стигна до првото злато во оваа дисциплина. По него следат француските напаѓачи, Alexis PINTURAULT +0.23 и Victor MUFFAT-JEANDET +1.02.    

повеќе »

Vonn и Shiffrin заедно, едноставно не е фер – неверојатен “тендем”

Lindsey Vonn Mikaela Shiffrin

Vonn и Shiffrin заедно, па ова едноставно не е ферски – неверојатен “тендем” Pyeongchang, Јужна Кореја Земислете ги Carl Lewis и Bolt заедно на ист Олимписки тим или пак Mark Spitz и Michael Phelps да се натпреваруваат на исти Игри. Женскиот состав на САД во Алпско скијање во Pyeongchang вклучува ваков неверојатен пар. Lindsey Vonn е докажано врвниот женски скијач …

повеќе »

Меморијал Стеве Илиески – Караѓуле – Попова Шапка 2018 год

Steve Ilievski Karagjule Popova Sapka 2015 (4)

Следи го настанот На 18 Февруари, 2018 (недела) со почеток во 09 часот во Ски – центарот Попова Шапка на падините на Шар Планина ќе се одржи традиционалното, седмо издание на велеслаломот за деца „Меморијал Стеве Илиески – Караѓуле“ во организација на МК „Александар“, СК „Полар“, Пријателите на Стеве Караѓуле и Ски – центарпт „Попова Шапка“. Оваа година за првпат …

повеќе »
Оди на лентата со алатки