Tag Archives: Алспко скијање

Пелистер на ски календарот од ФИС натпреварите за новата сезона

IMG_2845 mavrovo bistra fis

Управата на битолскиот ски клуб Пелистер изминатиот период, успеа да регистрира два натпревари кои треба да се оддржат на Копанки, Пелистер во категорија FIS Children. Натпреварите се закажани за 27 и 28 јануари 2018 година, а истите се одобрени од Меѓународната ски федерација FIS. Како што објавија од клубот, ова се преубави вести за престојната сезона! Повеќе детали за календарот …

повеќе »

Мека варијанта на тренинг за коленото на Aksel Svindal

aksel lund svindal alpine skiing

После повредата од падот во Кицбил мината сезона, Свиндал се враќа во форма, но се уште трпи болки во коленото. Норвежанецот овој период е на домашен терен на глечерот Фона во Норвешка, па покрај ски тренинг кој заради болки во коленото не го изведува секојдневно алтернативно тренинзите како помека варијанта, ги прави на точак. Not the kind of slalom I …

повеќе »

Вонземјаните од Скади – фото сесија пред летен одмор

19399492_837533896401883_3728191450343365159_n

Дечињата од скопскиот алпски ски клуб Скади, тренираат скоро секој месец, за оваа сезона јунската посета и тренинзи на глечерот Хинтертукс им беа последни, пред малку летен одмор. Еве дел од атмосферата кога доаѓаат моменти на лето, сонце, море, езеро…

повеќе »

Илка Штухец и Петер Фил победници во категоријата спуст

99030_G08_W01 fis

Словенката Илка Штухец и италијанецот Петер Фил се шампионите во спуст. Тие победија во трките од завршницата од Светскиот куп во Аспен и со тоа ги освоија своите Кристални Глобуси во најбрзата дисциплина. Илка Штухец забележа успешна и победничка сезона, а стана и првата словенка која успеала да освои Кристален Глобус. “Пресреќна сум и се уште не сум свесна што …

повеќе »

Денес започнува сезона 2016/17 Audi FIS Ski World Cup

14650688_skiweltcup-solden-fis

Викендов 22-23 октомври , доаѓа снегот и на малите екрани, започува новата сезона 2016/17 од Светскиот куп во алпско скијање – Audi FIS Ski World Cup. На едно место ќе се соберат најбрзите најупорните и најтренирани скијачи од цел свет во борба за новите кристални глобуси и златни медаљи. По 19-ти пат од 1993 година, Soelden ќе биде домаќин на …

повеќе »

На Кицбил ќе се гине, пари ќе има за сите

Kitzbühel

На ултра популарниот Кицбил, пари ќе има за секого. На еден од најспектакуларните натпревари во Светскиот куп, патеката Хахненкам на која ќе се одржат натпреварите, викендот 23-25 јануари 2015, скијачите ќе имаат дополнителен мотив за постигнување што подобар резултат. Наградниот фонд достигнува фантастични 750.000 швајцарски франци околу 620.000 евра. Од оваа сума скоро половина ќе бидат поделени уште првиот ден …

повеќе »

Најуспешните ски брендови за минатата сезона

Aksel-Lund-Svindal

Изминатата сезона во Светскиот куп во скијање ќе биде запаметена по извондредните натпревари, како и по ски индустријата и брендовите кои уште еднаш ја демонстрираа нивната беспрекорност, посветеност на резултати и поддршката која испорачуваат во ФИС дисциплините. Како и секоја година и оваа сезона 2013/2014 ФИС ги рангираше најуспешните ски брендови, во дисциплините Алпско скијање и Крос Кантри. Во ФИС дисциплината …

повеќе »
Оди на лентата со алатки